Reklama

SATELITY

Powodzenie startu kosmicznego OneWeb 9

Fot. Roskosmos [roscosmos.ru]
Fot. Roskosmos [roscosmos.ru]

Rakieta Sojuz 2.1b pomyślnie wyniosła na niską orbitę okołoziemską (LEO) kolejne 34 satelity firmy OneWeb - podczas dziewiątego już rozmieszczenia zestawu instrumentów superkonstelacji internetowej tego operatora. Od wskazanego momentu, w przestrzeni pozaziemskiej pozostaje już 288 satelitów z planowanych 648 obiektów tej sieci w podstawowej użytkowej odsłonie.

Opisywany start nastąpił na przełomie 21 i 22 sierpnia br. (według polskiego czasu - CEST) z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Rosyjska rakieta Sojuz 2.1b, na usługach europejskiego operatora kosmonautycznego Arianespace, z powodzeniem dowiozła ładunek złożony z 34 nowych satelitów superkonstelacji OneWeb.

Odpalenie rakiety zostało opóźnione o trzy doby, ze względu na stwierdzenie nieprawidłowych odczytów z systemów pojazdu. Start ten był dziewiątym ogółem w ramach programu OneWeb i trzecim wykonanym na tę okoliczność z kosmodromu Bajkonur - wszystkie przebiegły bez komplikacji. Brytyjka firma OneWeb potwierdziła, że w związku z wynikiem misji może pochwalić się wyniesieniem 288 satelitów. Lekkie instrumenty kosmiczne oddzielały się od górnego stopnia w grupach po dwa lub po cztery, a ostatnie satelity opuściły stopień ok. 3 godzin i 45 minut po starcie.

W skład wspólnego zespołu technicznego misji OneWeb 9 weszli specjaliści z Centrum Rakiet Kosmicznych Progress (Stowarzyszenia Ławoczkin, TsENKI i Glavkosmos - przedsiębiorstw pozostających pod nadzorem państwowej korporacji Roskosmos) oraz specjaliści zagraniczni. "Gratulacje dla wszystkich zespołów, dzięki którym ten dziewiąty start dedykowany satelitom OneWeb zakończył się sukcesem" - oznajmił w oświadczeniu Stéphane Israël, dyrektor generalny Arianespace (dostawcy usług startowych dla OneWeb).

Satelity firmy OneWeb obsługują transmisję sygnałów szerokopasmowego Internetu na Ziemi, na morzu lub w powietrzu, zapewniając szybką łączność o niskich opóźnieniach (prędkość pobierania na poziomie około 50 Mb/s). Każdy z satelitów dysponuje masą ok. 150 kg i jest zasilany za pomocą paneli słonecznych. Ich napęd stanowi elektryczny silnik jonowy.

Aby osiągnąć globalny zasięg konstelacji OneWeb, w pierwszej fazie potrzebne jest rozmieszczenie 600 satelitów - 48 z nich ma zostać dodane w formie urządzeń zapasowych/pomocniczych.

Następny start OneWeb jest zaplanowany na wrzesień br. i także odbędzie się z kosmodromu Bajkonur. Jest to start kolejnej rakiety Sojuz.

Wraz z końcem pierwszej fazy rozmieszczenia satelitów OneWeb na orbicie okołoziemskiej, ma ruszyć drugi etap, który będzie obejmował wyniesienie 6372 satelitów. Brytyjska firma OneWeb jest na całkiem dobrej drodze do świadczenia globalnych usług telekomunikacyjnych w 2022 roku, nawet w najbardziej trudno dostępnych miejscach. Firma, mimo ogłoszonego bankructwa w 2020 roku, wyszła z trudnej sytuacji jako własność grupy inwestycyjnej Bharti Global i rządu brytyjskiego, dzięki temu ma teraz szanse dalej być konkurencją dla superkonstelacji SpaceX - Starlink.


image
Reklama

 

Reklama
Reklama

Komentarze