SATELITY
Rozwiązania w zakresie ratownictwa. Od Thales Alenia Space dla Komisji Europejskiej [WIDEO]
Thales Alenia Space, wspólne przedsięwzięcie Thales Alenia Space (67 %) i Leonardo (33 %), wygrało przetarg Komisji Europejskiej na zaprojektowanie i budowę naziemnej stacji na wyspie La Reunion do śledzenia satelitów Globalnego Systemu Nawigacji Satelitarnej (GNSS) na średniej orbicie okołoziemskiej (MEO – Middle Earth Orbit). Stacja naziemna będzie odbierać i przetwarzać sygnały radiolokacyjne o częstotliwości 406 MHz pochodzące z obserwowanych satelitów. Będą one przekazywane do sieci SAR / Galileo przez francuskie Centrum Kontroli Misji (FMCC), które znajduje się w Tuluzie.
MEOLUT Next zwiększy wkład Komisji Europejskiej w system Cospas-Sarsat Search and Rescue. System obejmie południową część oceanu indyjskiego. Przyczyni się do zwiększenia zasięgu na całym świecie. Jest to uzupełnienie istniejących trzech jednostek MEOLUT, które są rozmieszczone w Europie – w Larnace (Cypr), na Maspalomas (Grand Canaria) i Spitzbergenie (Norwegia). Cały program jest pod nadzorem GSA.
Rozwiązania na MEO mają zastąpić dotychczasowy system działający na niskiej orbicie – LEO (Low Earth Orbit). Innowacyjny system umożliwi szybszą reakcję. Dostarczy dokładniejsze dane lokalizacyjne w czasie zbliżonym do rzeczywistego do służb poszukiwawczo-ratowniczych (SAR). W tym celu zostaną wykorzystane m.in. urządzenia naziemne do wykrywania i lokalizacji sygnałów z radiolatarni alarmowych o częstotliwości 406 MHz. MEOLUT Next będzie również wspierać drugą generację nadajników Cospas-Sarsat.
Korzystając z wydajnego i kompaktowego rozwiązania MEOLUT Next, Komisja Europejska skorzysta z pierwszego na świecie kosmicznego systemu poszukiwawczo-ratowniczego tego typu. Wydajność urządzenia MEOLUT Next znacznie przewyższa obecne wymagania. Podróżowanie będzie jeszcze bezpieczniejsze. Warto pamiętać, że system Cospas-Sarsat, działający od 1988 roku, ratuje rocznie około 1500 istnień ludzkich.
Thales Alenia Space projektuje, obsługuje i dostarcza satelitarne systemy dla rządów i instytucji naukowych. Oddany do użytku w 2016 roku, system MEOLUT Next jest bezkonkurencyjny, wykrywa sygnały alarmowe z odległości ponad 5.000 km.
Cospas-Sarsat
Cospas-Sarsat jest międzynarodowym systemem założonym przez Kanadę, Stany Zjednoczone, Rosję i Francję. Działa od 1988 r. i jest rozmieszczony w 43 krajach na całym świecie.
Obecnie około 500 000 statków i 150 000 samolotów jest wyposażonych w sygnalizatory alarmowe Cospas-Sarsat. Do tej pory serwis Cospas-Sarsat uratował ponad 37 000 ludzi (około 1 500 rocznie).
MEOLUT Next
Konwencjonalne systemy MEOLUT (Medium Earth Orbit Local User Terminal) wykorzystują duże anteny paraboliczne i są ograniczone ilością odbieranych sygnałów satelitarnych. Rozwiązanie Thales Alenia Space MEOLUT Next jest kompaktowe, mierzy mniej niż sześć metrów kwadratowych i posiada możliwość śledzenia do 30 satelitów. Zwiększa to znacznie wskaźnik wykrywalności sygnału ostrzegawczego przy jednoczesnym powiększeniu zasięgu. Nowy system nie ma komponentów mechanicznych, dzięki czemu koszty utrzymania sprzętu są najniższe na rynku.
Źródło: Thales Alenia Space