Reklama

SATELITY

Rozwój poprzez konsolidację. Co dalej z rynkiem SATCOM? [KOMENTARZ]

Ilustracja: GovTech [gov.pl]
Ilustracja: GovTech [gov.pl]

„Obecnie można zaobserwować trendy konsolidacji teleportów. Skutkuje to połączeniem wiedzy technicznej, zwiększając możliwości i zakres oferowanych usług satelitarnych oraz lepszą efektywność kosztową prowadzonych aktywności” – wskazuje Maciej Filipczyk, doradca zarządu firmy TTcomm S.A. w swoim komentarzu dla serwisu Space24.pl. Jak twierdzi, konsolidacja na rynku transmisji satelitarnych to warunek, który pozwoli przetrwać i rozwijać się w dobie wyzwań, przed jakimi stoi wiele firm SATCOM w skali globu.

Część krajowych operatorów telekomunikacyjnych usług satelitarnych (np. w Bułgarii czy Azerbejdżanie), posiadających w swoich zasobach tylko jednego lub dwa satelity, sygnalizuje aktualnie pewne problemy ze sprzedażą pojemności udostępnianego pasma. Z utrzymaniem dostępności takiego łącza wiążą się natomiast wysokie koszty - samo działanie satelity wymaga dużej wiedzy technicznej kadr i profesjonalizmu w zapewnianiu usług na wysokim poziomie.

Tymczasem poziom zabezpieczenia serwisu u małych operatorów może odbiegać od poziomu oferowanego przez wiodących dostawców, przez co klienci naturalnie chętniej korzystają z usług tych większych przedstawicieli rynku. Duży operator satelitarny w przypadku wystąpienia awarii satelity, zabezpiecza również poziom tzw. redundancji czyli możliwość przeniesienia usług na innego satelitę ze swojej floty. Takich możliwości nie posiada mały operator.

Dodatkowo na skutek zmiennego ostatnio zapotrzebowania na pasmo satelitarne w Europie i na świecie wiele teleportów doświadczyło zapaści. Szerokim echem rozniosły się wieści o kłopotach i późniejszej upadłości firmy SpeedCast, będącej dotąd jednym z większych sprzedawców telekomunikacyjnych usług satelitarnych o zasięgu globalnym. Firma do tej pory zachowała w posiadaniu kilkanaście teleportów na świecie. Sygnałem nie mniej poważnych problemów na rynku było też od dłuższego czasu znaczne zadłużenie takich globalnych podmiotów rynkowych, jak Intelsat. Koncern ten zresztą również ratował się podjęciem decyzji o wszczęciu procedury naprawczej w ramach wniosku o upadłość.

W Polsce i Europie Środkowej wyzwania napotykane na rynku transmisji satelitarnych przełożyły się na dążenia do konsolidacji. Jeszcze w 2019 roku doszło do połączenia dwóch teleportów satelitarnych - TTcomm SA z siedzibą w Polsce oraz Media Broadcast Satellite (MBS) z siedzibą w Niemczech. Dzięki tej operacji polska firma TTcomm uzyskała dostęp do nowych rozwiązań technicznych i technologicznych.

Teleport Media Broadcast Satellite należy do największych dostawców satelitarnych usług telekomunikacyjnych w Europie. Na swoim polu antenowym posiada 150 pracujących anten satelitarnych.

image
Fot. TTcomm SA [ttcomm.net]

Współpraca obydwu teleportów umożliwia dalszy rozwój platform satelitarnych, jak również rozszerzenie usług satelitarnych świadczonych globalnie na terenie całego świata. Takie połączenie firm daje klientom możliwość dostępu do najnowszych technologii niedostępnych dotychczas w Polsce u żadnego operatora.

Teleporty komunikują się ze sobą poprzez łącze światłowodowe, co zapewnia pełną redundancję geograficzną. Mają one ponadto dostęp do wszystkich pozycji satelitarnych pomiędzy 76° East a 60° West oraz umożliwiają łączność w dedykowanych pasmach rządowych (pasmo X i pasmo MIL Ka), a także w pasmach komercyjnych (C, Ku, Ka).

Wspomniane teleporty obsługują dostawy usług w czterech głównych sektorach rynkowych:

  • Rynek telewizyjny - posiada własną satelitarną platformę cyfrową,

  • Rynek telekomunikacji - współpracuje z operatorami telekomunikacyjnymi i dużymi korporacjami,

  • Rynek morski - świadczy usługi transmisji satelitarnej dla jednostek pływających,

  • Rynek rządowy - świadczy usługi dla instytucji rządowych i wojskowych EU i NATO.

Połączona sieć teleportów umożliwia obsługę dużych sieci VSAT na różnych platformach satelitarnych. Strategicznym elementem i obszarem działalności obydwu teleportów jest w tym przypadku dostarczanie usług dostosowanych do potrzeb i rozwiązań komunikacyjnych na potrzeby: organizacji rządowych, sił zbrojnych, organów bezpieczeństwa, a także instytucji reagowania kryzysowego. Na szczególną uwagę zasługują tu rozwiązania szerokopasmowej łączności satelitarnej dla wysoce mobilnych platform, oferując zintegrowane rozwiązania do komunikacji w ruchu dla operacji lądowych i morskich.

image
Fot. TTcomm SA [ttcomm.net]

W ubiegłym roku Teleport MBS podpisał porozumienie o współpracy z GovSat w zakresie dedykowanych rozwiązań i usług satelitarnych na potrzeby użytkowników rządowych i obronnych.      

Współpraca obydwu teleportów stwarza TTcomm możliwość między innymi uczestnictwa w projektach z największymi światowymi liderami  w obszarze satelitów niskoorbitalnych LEO, Umowy o współpracy zostały podpisana w ubiegłym roku.

Zamysłem przyświecającym konsolidacji teleportów MBS i TTcomm jest jednak przede wszystkim rozwój potencjału polskiego rynku telekomunikacyjnego. Zgodnie z tym założeniem, rosną możliwości związane z dostępem do nowych technologii, tworzeniem nowej jakości w Polsce oraz na innych rynkach Europy Centralnej i Wschodniej - zapewniając szeroki i atrakcyjny cenowo wachlarz rozwiązań związanych z technologiami satelitarnymi.

Artykuł powstał we współpracy z firmą TTcomm.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!