Reklama

SATELITY

Satelita Arabsat 6A pierwszym komercyjnym ładunkiem Falcona Heavy

Artystyczna wizja satelity Arabsat 6A. Ilustracja: Lockheed Martin
Artystyczna wizja satelity Arabsat 6A. Ilustracja: Lockheed Martin

Na przełomie 2018 i 2019 r. rakieta nośna Falcon Heavy wyniesie swój pierwszy ładunek dla klienta będącego firmą prywatną. Chodzi o satelitę telekomunikacyjnego, którym zarządzać będzie operator Arabsat z siedzibą w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej.

Satelitę telekomunikacyjnego Arabsat 6A zbudował Lockheed Martin. Urządzenie powstało na zmodyfikowanej platformie satelitarnej A2100 tego koncernu.

Arabsat 6A będzie pierwszym komercyjnym ładunkiem, jaki na orbitę wyniesie pojazd Falcon Heavy. Dojdzie do tego najpewniej jeszcze w grudniu 2018 r., a najdalej w styczniu 2019 r.

Satelita znajdzie się na pozycji 30,5°E na orbicie geostacjonarnej. Przewidywany okres jego eksploatacji wynosi 15 lat.

Jeszcze przed realizacją misji komercyjnej SpaceX ma wykorzystać Falcona Heavy do wystrzelenia ładunku dla Sił Powietrznych USA. Najpewniej dojdzie do tego w październiku bieżącego roku.

W kwestii kolejnych klientów komercyjnych na użycie systemu Falcon Heavy trwają ponoć rozmowy z takimi satelitarnymi operatorami telekomunikacyjnymi jak Intelsat, Inmarsat oraz Viasat.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!