Reklama

SATELITY

Satelity w służbie badań stanu atmosfery. Wspólne szkolenie ESA i EUMETSAT

Dym pożaru lasów znad kanadyjskiej prowincji Alberta, zaobserwowany 22 maja 2016 r. nad zachodnim wybrzeżem Europy. Fot. EUMETSAT [eumetsat.int]
Dym pożaru lasów znad kanadyjskiej prowincji Alberta, zaobserwowany 22 maja 2016 r. nad zachodnim wybrzeżem Europy. Fot. EUMETSAT [eumetsat.int]

Zagadnienia z zakresu monitoringu satelitarnego atmosfery i jakości powietrza będą przedmiotem zintegrowanej sesji szkoleniowej organizowanej niebawem przez Europejską Agencję Kosmiczną, EUMETSAT oraz CAMS (Copernicus Atmosphere Monitoring Service). Wydarzenie, odbywające się w terminie 4-8 listopada br. na rumuńskim Uniwersytecie Babeșa i Bolyaia w Cluj-Napoca, skierowane jest przede wszystkim do młodych naukowców i dostawców usług z zakresu badania stanu atmosfery, działających na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej.

Europejska Agencja Kosmiczna, EUMETSAT (Europejska Organizacja Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych) oraz CAMS (Copernicus Atmosphere Monitoring Service) organizują szkolenie poświęcone badaniom atmosfery ziemskiej w oparciu o zobrazowania satelitarne z programu Copernicus - ze szczególnym uwzględnieniem danych dotyczących składu i jakości atmosfery. Wydarzenie organizowane jest w dniach 4-8 listopada 2019 roku na Uniwersytecie Babeșa i Bolyaia w Cluj-Napoca w Rumunii.

W ramach sesji szkoleniowej możliwe będzie zapoznanie się m.in. z prezentacją bieżących założeń prowadzenia monitoringu jakości powietrza i społecznego oddziaływania na klimat. Rozpatrywane będą również zagadnienia dotyczące aktualnego stanu zapotrzebowania w tym zakresie oraz sposobów zwiększania możliwości usług z tego obszaru w oparciu o dane satelitarne.

Adresatami organizowanego wydarzenia są zarówno młodzi naukowcy, jak i dostawcy usług wykorzystujących dane dotyczące zanieczyszczenia atmosfery, przede wszystkim z krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny, a termin nadsyłania zgłoszeń upływa 9 września 2019 roku. Szczegółowe informacje oraz odnośnik do formularza rejestracyjnego dostępne są na stronie internetowej wydarzenia.

Źródło: Polska Agencja Kosmiczna

Reklama

Komentarze

    Reklama