Reklama

SATELITY

Szwedzki start Falcona Heavy

Fot. SpaceX
Fot. SpaceX

Komercyjny klient ze Szwecji wykupił u SpaceX lot na pokładzie Falcona Heavy. Rakieta wyniesie satelitę telekomunikacyjnego klienta bezpośrednio na orbitę geostacjonarną (GEO). Misja zaplanowana jest na koniec 2020 r.

Ovzon jest dostawcą satelitarnych usług dotyczących dostępu do szerokopasmowej transmisji danych dla użytkowników wymagających dużych prędkości transmisji w połączeniu z mobilnością. Główną siedzibą firmy jest szwedzka gmina Solna.

Do tej pory przedsiębiorstwo nie miało własnego satelity. Zapłaciło natomiast kilka miesięcy temu 1,6 mln USD Eutelsatowi, żeby ten przesunął jednego ze swoich satelitów na pożądany przez Szwedów slot, zajmując niejako miejsce na orbicie dla ich przyszłego urządzenia. Ovzon jest dopiero w trakcie pozyskiwania swojego pierwszego satelity z przeznaczeniem na GEO. Wykonawca, który pozyska zamówienie na produkcję tego urządzenia, będzie miał około 24 miesięcy na jego realizację.

Przyszłego satelitę operatora Ovzon wyniesie bezpośrednio na orbitę geostacjonarną dostarczona przez Space Exploration Technologies rakieta nośna Falcon Heavy, o czym opinię publiczną poinformowano 16 października br. Start nastąpi najwcześniej w czwartym kwartale 2020 r.

Zawarcie umowy na wystrzelenie naszego pierwszego satelity Ovzon jest ważnym i ekscytującym krokiem dla naszej firmy. SpaceX zaoferował bardzo konkurencyjne rozwiązanie z systemem nośnym Falcon Heavy, który zapewni nam dostęp do przestrzeni kosmicznej w sposób terminowy i niezawodny. Oczekuje się, że satelita zostanie wyniesiony nie wcześniej niż w czwartym kwartale 2020 r. Nabywanie satelitów jest również na końcowym etapie.

Per Vahlberg, Ovzon CEO

"Jesteśmy zaszczyceni, że Ovzon wybrał SpaceX do wyniesienia pierwszego ze swoich satelitów. Z niecierpliwością oczekujemy ścisłej współpracy przy realizacji tej ważnej misji bezpośredniej na GEO" - skomentowała dyrektor operacyjna SpaceX, Gwynne Shotwell.

Model biznesowy Ovzon zakłada zapewnienie wysokiej prędkości transmisji danych za pośrednictwem małych rozmiarów terminali.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!