Reklama

SATELITY

Umowa BridgeSat-ICEYE. Na rzecz szybkiej łączności dla mikrosatelitów SAR

Ilustracja: BridgeSat
Ilustracja: BridgeSat

Fińske przedsiębiorstwo ICEYE, specjalizujące się w pozyskiwaniu zobrazowań powierzchni Ziemi z satelitów radarowych, podpisało porozumienie z firmą BrigdeSat. Dzięki temu przyszłe satelity fińskiego koncernu zyskają efektywne narzędzia do komunikacji optycznej z wykorzystaniem laserów.

ICEYE buduje pierwszą komercyjną konstelację mikrosatelitów obserwacyjnych, wyposażonych w radary z syntetyczną aperturą (SAR). Dzięki umowie z BridgeSat, przyszłe urządzenia wysyłane przez fiński podmiot na orbitę będą wyposażane w ważące poniżej 2 kg terminale do komunikacji laserowej Compact Laser Comms Terminals (CLCT).
Poza hardware'em BridgeSat zapewni swojemu klientowi usługi polegające na przesyłaniu danych z krążących na LEO satelitów na Ziemię przy przepustowości do 10 Gb na sekundę. BridgeSat zajmie się także obsługą naziemnego segmentu systemu odbierania danych z satelitów SAR dla ICEYE.

Pionierzy szukają innych pionierów, aby zmieniać świat. Jesteśmy pierwszymi, którzy komercjalizują opartą na laserach swobodną komunikację optyczną i powiązane usługi naziemne, które idealnie pasują do ICEYE, pierwszej na świecie komercyjnej konstelacji mikrosatelitów z syntetyczną aperturą.

Barry Matsumori, CEO BridgeSat

Niskokosztowe terminale BridgeSat i powiązane usługi naziemne oferują firmom i agencjom rządowym szybszą i tańszą alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań wykorzystujących do komunikacji częstotliwości radiowe. Optyczna łączność z użyciem lasera może być wykorzystywana tak podczas misji niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), jak i w przypadku satelitów na orbicie geostacjonarnej (GEO).

"Kompaktowe, tanie i szybkie kosmiczne terminale komunikacyjne i usługi naziemne BridgeSat są kluczowe dla osiągnięcia naszego celu, jakim jest demokratyzacja dostępu do danych z obserwacji Ziemi." - powiedział Rafał Modrzewski, prezes ICEYE.

Reklama

Komentarze

    Reklama