Reklama

SATELITY

Serwisowanie satelitów: kosmiczny holownik od Airbusa [Wideo]

  • Ilustracja: Airbus Defence and Space via YouTube
    Ilustracja: Airbus Defence and Space via YouTube

Podczas odbywającego się w Australii Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego (IAC) Airbus Defence and Space pochwalił się swoim nowym narzędziem orbitalnym. Ma ono służyć naprawianiu i wydłużaniu okresu eksploatacyjnego satelitów. Tym samym fancuski koncern pewnym krokiem wchodzi na rynek serwisowania satelitów w przestrzeni kosmicznej, na którym swoje projekty realizują już amerykańskie firmy Space Systems Loral i Orbital ATK.

Swoim nowym konceptem technologicznym Airbus pochwalił się 27 września br. na Twitterze. Pojazd, który firma projektuje do obsługi satelitów na orbitach geocentrycznych nosi nazwę Space Tug (ang. "kosmiczny holownik").

Space Tug będzie mógł reperować satelity operujące w przestrzeni kosmicznej, a także dostarczać szczegółowych informacji o stanie technicznym tych urządzeń ich operatorom. Holownik może także znacząco przedłużyć okres funkcjonowania konkretnego satelity, bądź to poprzez przejęcie kontroli nad utrzymaniem właściwej trajektorii przez serwisowany statek, bądź przez dostarczenie mu dodatkowego zapasu paliwa. W przyszłości narzędzie Airbusa ma szansę posłużyć także aktualizacji technicznej czynnych satelitów, poprzez wymianę ich poszczególnych modułów na nowsze, dostarczone przez Space Tug z Ziemi.

Ilustracja: Airbus Defence and Space via Twitter

Kosmiczny holownik francuskiego koncernu będzie napędzany silnikami elektrycznymi. Ważnym zastosowaniem dla Space Tug będzie też usuwanie kosmicznych śmieci. Airbus nie zdradził, czy ma już jakichś klientów na swoją nową usługę, ani też, kiedy miałby zostać wystrzelony pierwszy satelita serwisowy nowego typu.

Czytaj też: Serwisowanie satelitów. Technologia mogąca zrewolucjonizować rynek operatorów satelitarnych [ANALIZA]

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!