Reklama

SATELITY

Seryjna produkcja satelitów OneWeb. Jeden egzemplarz w osiem godzin

Ilustracja: OneWeb.World
Ilustracja: OneWeb.World

Spółka OneWeb Satellites poinformowała, że na lokalizację linii montażowej swoich satelitów komunikacyjnych wybrała stan Floryda. Docelowo fabrykę ma opuszczać nawet 15 gotowych satelitów tygodniowo. Z wykorzystaniem nowego zautomatyzowanego zakładu, po raz pierwszy w historii tego typu urządzenia będą więc produkowane seryjnie.   

W styczniu br. ogłoszono powstanie spólki joint-venture OneWeb Satellites. W jego skład weszła firma OneWeb, planująca zapewnić satelitarny dostęp do internetu dla całego globu, oraz europejski gigant Airbus Defence and Space. Oba podmioty planują wspólnie zbudować przeogromną konstelację blisko 900 satelitów, dzięki którym łączność internetową uzyska kilka miliardów ludzi wciąż niepodłączonych do sieci.

Szefowie OneWeb Satellites ogłosili, że fabryka, w której będą produkowane satelity telekomunikacyjne powstanie na terenie Exploration Park na Florydzie, w pobliżu Centrum Kosmicznego im. Johna F. Kennedy’ego. Jej budowa odbędzie się przy współudziale stanu Floryda oraz agencji Space Florida. Zakład będzie miał powierzchnię ponad 9 tys. m2 i znajdzie w nim zatrudnienie 250 inżynierów. Koszt inwestycji szacowany jest na 85 mln USD. Zakład produkcyjny ma być gotowy w roku 2017. Pierwsze satelity opuszczą go pod koniec 2017 lub na początku 2018 roku.

OneWeb Satellites stawia sobie za cel możliwie szybkie wyprodukowanie kilkuset satelitów, które posłużą do obsługi łączności internetowej rozwijanej przez OneWeb. Tego typu urządzenia będą po raz pierwszy produkowane seryjnie, z wykorzystaniem niezwykle zaawansowanej technicznie zautomatyzowanej linii montażowej.

Zwykle skonstruowanie satelity telekomunikacyjnego zajmuje od czterech do pięciu miesięcy. "My będziemy budować jednego [satelitę] w 8 godzin" – wieszczy dyrektor generalny OneWeb Satellites, Brian Holz.

Konstelacja OneWeb będzie się składała 648 satelitów aktywnie działających na orbicie, oraz urządzeń zapasowych. Wszystkie satelity będą identyczne, ich waga ma wynosić 150 kg, a umieszczone zostaną na niskiej orbicie okołoziemskiej. W przestrzeń wyniosą je rakiety Arianespace oraz Virgin Galactic. Swoje docelowe trajektorie osiągną z wykorzystaniem silników elektrycznych.

Próbna seria pierwszych dziesięciu satelitów dla konstelacji OneWeb powstanie jeszcze na Starym Kontynencie, w należących do Airbus Defence&Space zakładach w Tuluzie. Natomiast przyszła linia montażowa na Florydzie może w dalszej perspektywie posłużyć do masowego wytwarzania satelitów dla innych odbiorców komercyjnych, lub dla użytkowników rządowych, np. na cele związane z obronnością.

Paweł Ziemnicki

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!