Reklama

Technologie wojskowe

Siły Powietrzne USA powołają kosmiczne konsorcjum. Wsparcie dla startupów i małych firm

Fot. Maj. Steve Hart/U.S. Air Force
Fot. Maj. Steve Hart/U.S. Air Force

Amerykańskie siły powietrzne powołają nowe kosmiczne konsorcjum, które wspomoże startupy w pracy nad prototypowymi rozwiązaniami. W założeniu, dzięki jego powstaniu zwiększy się zaangażowanie nowych i małych firm w zadaniach związanych z eksploracją kosmosu, co pozwoli na częściowe uniezależnienie się od monopolu dużych przedsiębiorstw w tym obszarze.  

Zmiany zapowiedziała podczas Forum Innowacji Sił Powietrznych w San Jose Deborah Lee James, sekretarz Sił Powietrznych USA, która poinformowała o planie powołania kosmicznego konsorcjum. Ma ono wspomóc startupy w pracy nad nowymi prototypami. Obecnie trwają poszukiwania firmy oraz menedżera, którzy mieliby stanąć na czele tej grupy.

Firmy, które przystąpią do konsorcjum będą mogły ubiegać się o rządowe zamówienia wymagające błyskawicznego tworzenia prototypów nowych urządzeń i nowych rozwiązań. Zwycięskie projekty mają szansę być szybko przekazywane do dalszego rozwoju. Rząd rozważa przyznanie puli nagród na poziomie 100 mln USD dla szczególnie udanych programów.

Departament Sił Powietrznych planuje taką konstrukcję prawną powoływanego konsorcjum, ażeby wielkie i bogate firmy zaangażować częściowo w jego finansowanie. Natomiast mali przedsiębiorcy i założyciele start-upów nie będą musieli partycypować w kosztach.

Generalnie, całe przedsięwzięcie ma promować właśnie nowe, małe firmy, które bez udziału w nowym konsorcjum kosmicznym nie byłyby w stanie ubiegać się o zamówienia ponieważ wymaga to np. przygotowania setek stron dokumentacji. Przyjmując taką strategię działania, Siły Powietrzne USA chcą się częściowo uniezależnić od monopolu wielkich rynkowych potentatów na realizację rządowych zamówień. Istnienie nowej organizacji ma promować innowacyjność i szybkość reakcji na nowe potrzeby technologiczne, a jednocześnie eliminować bariery wejścia na rynek i wdrażać nowe, niewielkie firmy do realizowania zamówień rządowych.

Reklama

Komentarze

    Reklama