Reklama

KOSMONAUTYKA

Słowacja pracuje nad pierwszym satelitą

Ilustracja: SOSA / Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity - sosa.sk
Ilustracja: SOSA / Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity - sosa.sk

Słowacja przygotowuje się do wyniesienia na orbitę swojego pierwszego pełnoprawnego satelity. Jego podstawowym zadaniem będzie prowadzenie naukowych pomiarów i obserwacji w przestrzeni kosmicznej.

Słowacka Organizacja Działalności Kosmicznej (SOSA) zapowiedziała bliski koniec prac nad pierwszym narodowym projektem wystrzelenia satelity badawczego. Termin jego startu zaplanowano na czerwiec tego roku – satelita ma zostać wyniesiony w przestrzeń kosmiczną z pomocą rakiety Falcon 9, produkowanej przez firmę SpaceX. Podstawowym zadaniem instrumentu – poza wykazaniem narodowych zdolności w dziedzinie badań kosmicznych – będzie prowadzenie naukowych pomiarów i obserwacji przestrzeni pozaziemskiej.

Słowacki satelita nosi nazwę skCUBE i zalicza się do obiektów zminiaturyzowanych typu CubeSat. Instrument o masie ok. 1 kg ma wymiary małego sześcianu o bokach długości 10 centymetrów. Jego centralnym elementem jest komputer pokładowy, który steruje systemem komunikacji i aparaturą do prowadzenia pomiarów na orbicie Ziemi.

Słowacja zalicza się do ostatnich państw europejskich pozbawionych, jak dotąd, własnych obiektów satelitarnych w przestrzeni kosmicznej. Projekt skCUBE ma pozwolić Słowacji na dołączenie do prestiżowego grona państw aktywnie zaangażowanych w eksplorację pozaziemską. Działania w tym zakresie koordynuje Słowacka Organizacja Działalności Kosmicznej, funkcjonująca od 2009 roku. Organizacja aktywnie wspiera również starania Słowacji o członkostwo w Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!