Reklama

KOSMONAUTYKA

Spacer kosmiczny członków załogi ISS [Transmisja]

Fot. ESA / esa.int
Fot. ESA / esa.int

NASA i ESA udostępniły przekaz na żywo ze spaceru kosmicznego członków załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dwójka astronautów została wysłana na zewnątrz, by przeprowadzić niezbędne prace konserwacyjne oraz dokonać oględzin odnotowanego rozszczelnienia układu chłodzącego pod kątem ewentualnych wycieków amoniaku.

Dwóch astronautów - Amerykanin Shane Kimbrough i Francuz Thomas Pesquet - otrzymało zadanie przeprowadzenia niezbędnych prac konserwacyjnych, w tym zbadania pęknięć odnotowanych w strukturze układu chłodzenia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pod kątem ewentualnego wycieku amoniaku. W harmonogramie operacji przewidziano również konserwację robotycznego manipulatora obsługującego dokowanie oraz przegląd i wymianę pomocniczych systemów sterowania, zależnie od ilości dostępnego czasu.

Na przeprowadzenie wszystkich niezbędnych czynności astronauci ESA i NASA otrzymali 6 godzin. Zakończenie spaceru kosmicznego przewidziano na godz. 18.00 UTC (19.00 czasu polskiego).

Przekaz na żywo z trwającego spaceru kosmicznego został udostępniony do wglądu na serwisach internetowych zaangażowanych agencji kosmicznych. Nagranie można śledzić również poniżej.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!