Reklama

Komunikacja

Spółka OneWeb Satellites stworzy 900 satelitów

Ilustracja: OneWeb.World
Ilustracja: OneWeb.World

Airbus Defence and Space i OneWeb założyły spółkę OneWeb Satellites. Ma ona zaprojektować i zbudować 900 satelitów konstelacji OneWeb. Jej celem jest zapewnienie szybkiego dostępu do internetu o zasięgu globalnym.  

Airbus Defence and Space i OneWeb założyły spółkę joint venture OneWeb Satellites. Obie firmy mają w niej po 50% udziałów. Nowa spółka ma zająć się zaprojektowaniem i budową 900 satelitów konstelacji OneWeb, które zapewnią szybki dostęp do internetu o zasięgu globalnym. Dyrektorem generalnym nowej spółki zostanie Brian Holz.

OneWeb Satellites planuje również budowę satelitów, platform i urządzeń, które będą sprzedawane przez Airbus Defence and Space innym operatorom przyszłych konstelacji satelitarnych.

Pierwsza dziesiątka satelitów z OneWeb Satellites powstanie we Francji, natomiast produkcja na skalę masową ma mieć miejsce w Stanach Zjednoczonych. Każdy satelita będzie miał masę niespełna 150 kg i działał na niskiej orbicie okołoziemskiej, na wysokości ok. 1000 km. Satelity będą wynoszone w kosmos przez spółki Arianespace i Virgin Galactic począwszy od 2018 r., a swoje pozycje orbitalne osiągną z wykorzystaniem napędu elektrycznego. Projekt pochłonie ok. 3 mld USD, a gotowość operacyjną ma osiągnąć już za 4 do 5 lat. 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!