Reklama

KOSMONAUTYKA

Start Sojuza. Wkrótce wymiana załogi na ISS

Załoga misji Sojuz MS-02: od lewej: Siergiej Ryżykow, Shane Kimbrough i Andriej Borysenko, fot. NASA/Robert Markowitz
Załoga misji Sojuz MS-02: od lewej: Siergiej Ryżykow, Shane Kimbrough i Andriej Borysenko, fot. NASA/Robert Markowitz

Z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartował na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) rosyjski statek kosmiczny Sojuz MS-02 z nową załogą - dwoma Rosjanami i Amerykaninem. Do wymiany załogi stacji dojdzie jeszcze w tym miesiącu. 

Sojuz dotarł na orbitę po 8 minutach i 45 sek. od startu z użyciem rakiety nośnej Sojuz-FG, który nastąpił o godz. 10.05 czasu polskiego; do ISS statek zacumuje 21 października. Dwa dni później do stacji zacumuje towarowy statek kosmiczny Cygnus amerykańskiej firmy Orbital ATK

Roskosmos zapewnia, że wszystkie systemy działają bezproblemowo, a załoga dobrze się czuje. Rosyjscy kosmonauci Siergiej Ryżykow i Andriej Borysenko oraz amerykański astronauta Shane Kimbrough zastąpią na ISS Amerykankę Kate Rubins, Rosjanina Anatolija Iwaniszyna i Japończyka Takuyę Onishiego, których powrót na Ziemię planowany jest na 29 października br.

Czytaj też: Załoga wróciła z ISS. Rekord amerykańskiego astronauty

Start statku Sojuz MS-02 miał początkowo nastąpić 23 września, ale został przełożony z powodu problemów technicznych. Kimbrough, Ryżykow i Borysenko spędzą na ISS nieco ponad cztery miesiące; na Ziemię wrócą pod koniec lutego 2017 roku. 

PAP - mini

Komentarze