Reklama

KOSMONAUTYKA

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna w pełnej krasie. Fot. NASA

Sto tysięcy razy dookoła Ziemi [Wideo]

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna okrążyła Ziemię już sto tysięcy razy. Ponieważ jeden obrót poruszającej się z prędkością ponad 28 tys. km/h stacji trwa ok. 90 minut zajęło to 17 lat. W tym czasie pokonała ona dystans zbliżony do odległości pomiędzy naszą planetą, a Neptunem. 

Jak informuje NASA Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) okrążyła Ziemię już sto tysięcy razy. Od 20 listopada 1998 roku, kiedy to umieszczono na orbicie pierwszy komponent stacji - moduł Zaria pokonała ona dystans 4,254 mld kilometrów,a więc zbliżony do odległości pomiędzy naszą planetą, a Neptunem. W tym czasie podróżująca ze średnią prędkością ponad 28 tys. km/h stacja mogłaby też pokonać 10 razy trasę z Ziemi na Marsa i z powrotem. Jeden obrót wokół naszej planety zajmuje natomiast nieco ponad 90 minut. 

Jak podaje NASA w ciągu ostatnich 17 lat na pokładzie stacji przeprowadzono 1922 eksperymenty, których efektem było ponad 1200 publikacji naukowych. Do najważniejszych badań prowadzonych na terenie stacji można zaliczyć te, które mają pomóc w przyszłych podróżach międzyplanetarnych,. Są to eksperyment VEGGIE, którego celem było sprawdzenie możliwości uprawy roślin w warunkach mikrograwitacji oraz Twin's Study, w ramach którego na pokładzie stacji przez prawie rok przebywał amerykański astronauta Scott Kelly, a na powierzchni Ziemi jego brat bliźniak. Ten eksperyment miał z kolei pomóc w poznaniu wpływu przebywania w przestrzeni kosmicznej na ludzkie ciało, a wyniki mają być wykorzystane przy planowaniu załogowej misji na Marsa. Stację odwiedziły do tej pory 222 osoby wliczając w to aktualną załogę. 

Program Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jest realizowany wspólnie przez pięć agencji kosmicznej: amerykańską NASA, rosyjską Roscosmos, japońską JAXA, europejską ESA, i kanadyjską CSA. ISS składa się z 15 modułów, które pozwalają na przebywanie na jej pokładzie sześciu astronautów. Obecnie stacja o wymiarach 73 na 108 metrów i masie 420 ton jest największą konstrukcja na orbicie okołoziemskiej i często jest trzeciem najjaśniejszym obiektem na niebie. Koszt jej budowy i utrzymania jest szacowany na ponad 150 mld USD. 

Reklama

Komentarze

    Reklama