Reklama

Polska

Studenci AGH w finale amerykańskiego konkursu. Przeszkodą brak funduszy

Ilustracja: AGH Space Systems via Facebook
Ilustracja: AGH Space Systems via Facebook

Jako jedyna drużyna z Polski AGH Space Systems zakwalifikowało się do finału konkursu CanSat Competition 2017, który odbędzie się w USA. Aby jednak wystartować, zespół potrzebuje funduszy, które pozwolą wyjechać im do Stanów Zjednoczonych. W tym celu członkowie zespołu zbierają pieniądze za pośrednictwem portalu crowdfundingowego PolakPotrafi.pl.

Zawody CanSat Competition 2017 rozegrane zostaną w dniach 9-11 czerwca w miejscowości Stephenville w Teksasie niedaleko Dallas. Ich organizatorem są Amerykańskie Towarzystwo Astronautyczne (AAS), Amerykański Instytut Aeronautyki i Astronautyki (AIAA) oraz NASA. Zadanie postawione przed zespołami studenckimi polega na zaprojektowaniu, zbudowaniu oraz przeprowadzenia misji lądownika planetarnego, mającego symulować misję badawczą atmosfery Wenus.

Do tegorocznej edycji zawodów przystąpiło 90 drużyn z całego świata, które zostały poddane dwuetapowej eliminacji. Zespół AGH Space Systems uzyskał 96% możliwych do zdobycia punktów i znalazł się w gronie 40 najlepszych drużyn świata.

Drużyna AGH Space Systems nie jest debiutantem w tych zawodach. Mają już za sobą zwycięstwo w zawodach CanSat Competition 2015 (gdzie pokonali 60 zespołów z całego świata), a także 5 miejsce w edycji 2016.

Aby reprezentować Polskę, zespół potrzebuje funduszy na wyjazd do USA. Regulamin zawodów przewiduje, że zespół powinien być reprezentowany przez minimum cztery osoby. Koszt wysłania jednego członka to 5 000 zł. Drużyna AGH Space Systems postanowiła zbierać środki za pośrednictwem portalu crowdfundingowego PolakPotrafi.pl. Kwota niezbędna do sfinansowania wyjazdu wynosi w sumie 22 tys. zł, z których opłacone zostaną przelot i zakwaterowanie. Każde dodatkowe 5 tys. zł, które uda się im pozyskać, pozwoli na uczestnictwo kolejnego członka załogi, zwiększając tym samym szansę na wygraną. W tej chwili studenci mają zebraną ponad połowę z potrzebnej im kwoty. Jednak projekt zostanie ufundowany tylko wtedy, jeśli do 30 maja 2017 r. do godz. 19:00 zbierze co najmniej 22 000 zł wsparcia.

W zamian za finansowe wsparcie zespół AGH Space System oferuje darczyńcom różnego rodzaju upominki. Do najciekawszych należą udział w testach rakiet budowanych przez zespół czy możliwość wysłania w rakiecie na pułap kilku tysięcy metrów zaprojektowanego lub stworzonego przez siebie przedmiotu. Można otrzymać też kubki lub koszulki z logo zespołu, paczkę kosmicznych krówek czy gwarancję umieszczenia swojego nazwiska na kontenerze z CanSatem zbudowanym przez zespół.

Czytaj też: Udany test rakiety eksperymentalnej krakowskich studentów [Wideo]

Niemal siedemdziesięcioosobowy zespół AGH Space Systems to grupa entuzjastów kosmosu studiująca na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Interdyscyplinarny zespół konstrukcyjny specjalizuje się w rozwijaniu technologii dla przemysłu kosmicznego. 

(PG)

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!