Reklama

Polska

Studenci Politechniki Warszawskiej kończą budowę własnej rakiety

Fot. Paweł Jagiełło via rakietowcy.ska.meil.pw.edu.pl
Fot. Paweł Jagiełło via rakietowcy.ska.meil.pw.edu.pl

Sekcja Rakietowa Studenckiego Koła Astronautycznego (SKA) Politechniki Warszawskiej ogłosiła zakończenie prac projektowych nad rakietą, która ma umożliwić wystrzelenie na wysokość kilku kilometrów ośmiu amatorskich „minisatelitów”, tzw. CanSatów. Urządzenie składa się w przeważającej części z podzespołów polskiej produkcji - na czele z głowicą i korpusem silnika, które zostały zbudowane samodzielnie przez członków Sekcji.

Sekcja Rakietowa Studenckiego Koła Astronautycznego (SKA) Politechniki Warszawskiej ogłosiła zakończenie prac projektowych nad rakietą, która ma umożliwić wystrzelenie na wysokość kilku kilometrów ośmiu amatorskich "minisatelitów", tzw. CanSatów. Urządzenie składa się w przeważającej części z podzespołów polskiej produkcji - na czele z głowicą i korpusem silnika, które zostały zbudowane samodzielnie przez członków Sekcji. Obecnie w projekcie bierze udział piętnaścioro studentów.

Pierwszy test lotu studenckiej rakiety nastąpi w październiku tego roku na poligonie artylerii wojskowej pod Toruniem. Po zakończeniu pracy silnika i osiągnięciu pułapu maksymalnego nastąpi uruchomienie systemu uwalniającego CanSaty. Następnie tylna część rakiety wraz z silnikiem odłączy się, po czym główne elementy wylądują na ziemi na spadochronach.

Właściwe prace nad projektem rozpoczęły się wraz z początkiem 2015 roku. Opiekunem merytorycznym przedsięwzięcia jest dr hab. inż. Robert Głębocki z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Budowa rakiety przebiegała przy wsparciu firmy Raytheon, producenta zintegrowanego systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej Patriot, który w ubiegłym roku przeznaczył na ten cel grant w wysokości 50.000 USD. Dofinansowanie zostało udzielone przez spółkę w ramach szerszej inicjatywy, mającej na celu wspieranie innowacyjnej edukacji oraz wzrostu zainteresowania młodych ludzi dyscyplinami technicznymi i zdobywaniem tzw. kompetencji STEM (nauka, technologia, inżynieria i matematyka).

Rakietowy projekt studentów Politechniki Warszawskiej jest ściśle związany z międzynarodowym cyklem konkursów CanSat, którego celem jest zachęcenie uczniów szkół średnich i studentów szkół wyższych do samodzielnego konstruowana "minisatelitów" i prowadzenia za ich pomocą badań naukowych. Pomysłodawcą konkursu jest Europejska Agencja Kosmiczna, która realizuje jego założenia poprzez program Europejskiego Biura Edukacji Kosmicznej (ESERO). W Polsce jego koordynatorem jest Centrum Nauki Kopernik.

Polscy uczniowie i studenci odnosili już sukcesy w poprzednich edycjach konkursu. Sekcja Rakietowa SKA zamierza w przyszłym roku zorganizować konkurs CanSat również w Polsce.

Reklama

Komentarze

    Reklama