Reklama

Polska

Studenci z Białegostoku wygrywają zawody łazików marsjańskich w Rumunii

  • Fot. Politechnika Białostocka, http://pb.edu.pl/
    Fot. Politechnika Białostocka, http://pb.edu.pl/

Drużyna #next z Politechniki Białostockiej z łazikiem R.E.D. zdobyła pierwsze miejsce w kategorii Freestyle Showcase podczas rozegranych w stolicy Rumunii zawodów RoboChallenge 2016. Polacy pokonali 9 innych zespołów i ich konstrukcje. 

W tym roku odbyła się dziewiąta edycja międzynarodowego konkursu RobotChallenge. Zawody zostały zorganizowane w Rumunii na Politechnice w Bukareszcie. Polskę reprezentowali studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej z drużyn #next i SumoMasters. 

Konkurencja Freestyle Showcase polega na zaprezentowaniu projektu przed sędziami oraz publicznością.Ważny jest sposób demonstracji łazika, jego systemów czy zastosowanych rozwiązań. Ale równie istotne jest wrażenie, jakie można wywrzeć na sędziach czy na publiczności, której opinia ma często kluczowe znacznie w tej konkretnej kategorii. 

Wszystkie zespoły miały na prezentację 10 minut. Wyjątkiem był zespół #next, który potrzebował aż 30 minut, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania jury. Sędziowie zawodów pytali Polaków o zastosowane rozwiązania konstrukcyjne, udział w zawodach University Rover Challenge European Rover Challenge oraz o pomysły na przyszłe konstrukcje. Łazik R.E.D. wzbudził także duże zainteresowanie publiczności. 

W zawodach wzięła udział także drużyna SumoMasters aż z trzema konstrukcjami, robotami Bulldog (kategoria Minisumo) oraz Masakrator i Speedster (kategoria MegaSumo), które zmierzyły się z 48 najlepszymi konstrukcjami z całego świata m.in. z Rumunii, Turcji czy Meksyku. Niestety bez większych sukcesów. 

Następna edycja zawodów RoboChallenge zostanie rozegrana latem 2017 roku w Pekinie. 

(PG)

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!