Reklama

Polska

Student z Polski wykonał mapę Marsa dla NASA

Rejon Marsa, gdzie  wylądował łazik Spirit, fot. NASA/JPL-Caltech/Univ. of Arizona
Rejon Marsa, gdzie wylądował łazik Spirit, fot. NASA/JPL-Caltech/Univ. of Arizona

Mateusz Pitura, student piątego roku geologii Uniwersytetu Wrocławskiego, wygrał międzynarodowy konkurs kartograficzny na wykonanie fragmentu mapy Marsa. Organizatorami konkursu były: Międzynarodowe Stowarzyszenie Kartograficzne – Komisja Kartografii Planetarnej oraz NASA.

W 2015 roku amerykańskie stowarzyszenie The Planetary Science wyznaczyło 47 stref potencjalnego lądowania przyszłej misji załogowej na Marsie w latach 30. XXI wieku. Każdy z wytypowanych rejonów obejmował obszar o średnicy 200 km.

W kwietniu 2016 r. wystartował konkurs pod nazwą “Mars Exploration Zone Map Design Competition”. Jego organizatorami byli: Międzynarodowe Stowarzyszenie Kartograficzne – Komisja Kartografii Planetarnej (ang.  International Cartographic Association Commission on Planetary Cartography) oraz amerykańska agencja kosmiczna NASA. Był on skierowany zarówno do studentów, jak i zawodowych kartografów czy grafików w dowolnym kraju na świecie. Zadaniem jego uczestników było wybranie jednej z 47 stref potencjalnego lądowania oraz zaprojektowanie dokładnej i rzeczywistej mapy tego miejsca, w tym potencjalnych zagrożeń dla przyszłych astronautów, którzy będą używali jej podczas rocznej misji w danej Strefie Eksploracji. Wybór metod wykonania oraz finalny wygląd map zależały od uczestników konkursu. Ponadto trzeba było również opisać krótko w języku angielskim proces powstania obrazu powierzchni Czerwonej Planety oraz zamieścić wyjaśnienie legendy. Prace należało przesyłać do 1 września 2016 do NASA Ames Research Center w Kalifornii.

Mateusz Pitura wybrał fragment Marsa nazwany Hebrus Valles. Zanim przystąpił do prac, sprawdził m. in. czy w tym rejonie są ślady pozostawione przez wodę oraz czy znajdują się tam ślady kraterów, bardzo istotne z punktu widzenia geologii. Nad mapą pracował przez trzy miesiące w wolnym czasie. Mapa polskiego studenta pozwala zobaczyć nie tylko, gdzie będzie miejsce potencjalnego lądowania, ale też punkty, gdzie można zdobyć zasoby dla misji, znaleźć ślady życia oraz punkty istotne dla badań.

Główną nagrodą jest udział w 28. Międzynarodowej Konferencji Kartograficznej, która obędzie się 2-7 lipca 2017 roku w Waszyngtonie. Aby wyjechać do Waszyngtonu, polski student musi mieć także własną publikację na temat mojej mapy. Już w styczniu 2017 r. dowie się, czy jego praca zostanie oceniona pozytywnie i czy w związku z tym wyjedzie do USA.

(PG)

 

Reklama

Komentarze

    Reklama