Reklama

Komunikacja

System komunikacji satelitarnej dla śmigłowców od IAI

IAI/ELTA SATCOM ELK-1891. Ilustracja: IAI
IAI/ELTA SATCOM ELK-1891. Ilustracja: IAI

Firma Israeli Aerospace Industries (IAI) zdobyła kolejny kontrakt od jednego ze swoich kluczowych klientów na dostawę zaawansowanego rozwiązania na rzecz komunikacji satelitarnej. Kontrakt dotyczy dostawy kilkudziesięciu terminali komunikacyjnych, które zostaną zainstalowane na średnich i ciężkich helikopterach, oraz segmentu naziemnego.

To już kolejny kontrakt dla ważnego klienta, którego nazwy IAI nie ujawnia jednak w swoim komunikacie prasowym. Zamówienie zrealizuje w imieniu izraelskiego koncernu jego spółka zależna - ELTA Systems. Kontrakt zostanie wypełniony do 2019 roku.

System komunikacji satelitarnej, który ELTA zaimplementuje w śmigłowcach klienta IAI, to ELK-1891, narzędzie, które sprawdziło się już na pokładach helikopterów bojowych biorących udział w operacjach ofensywnych.

Innowacyjna sieć ELK-1891, pracująca w paśmie Ku, została wybrana przez zamawiającego, ze względu na oferowaną wyjątkową skuteczność w penetracji obracającego się wirnika śmigłowca przez sygnał radiowy przesyłany w ramach tej sieci. Ponadto system oferuje wysoką wydajność widmową i gwarantuje małe prawdopodobieństwo przechwycenia sygnału (Low Probability of Intercept - LPI).

Komputer pokładowy helikoptera nie musi spełniać wygórowanych wymagań technologicznych, ażeby istalacja terminalu ELK-1891 na pokładzie maszyny była możliwa. Na część pokładową systemu składa się talerz anteny o średnicy 30 cm, wysokowydajny wzmacniacz (High Power Amplifier - HPA), oraz modem i interfejs do zintegorwania z awioniką śmigłowca. Sieć umożliwia transmisję głosową i przesyłanie danych.

ELTA zdobyła duże doświadczenie w projektowaniu, integrowaniu i instalowaniu systemów ELK-1891 SATCOM na pokładzie różnych helikopterów. Nasze systemy są od wielu lat obecne w siłach powietrznych na całym świecie. Kilkaset sieci jest obsługiwanych i wspieranych przez IAI/ELTA, a klienci deklarują pełną satysfakcję. (...) Nasze zaangażowanie w dostarczanie klientom na całym świecie najnowoczesniejszych rozwiązań komunikacyjnych jest mocne; dążymy do wprowadzania na rynek najlepszych produktów. IAI/ELTA ma bogate doświadczenie w projektowaniu, rozwijaniu i eksploatowaniu systemów SATCOM na różnych rodzajach platform, w tym w myśliwcach odrzutowych, helikopterach, samolotach transportowych, samolotach wykonujących misje i dronach.

Nissim Hadas, wicedyrektor zarządzający IAI i prezes ELTA

Rozwiązania IAI/ELTA dedykowane komunikacji satelitarnej będą prezentowane podczas Combat Helicopter Show, w dn. 17-19 października 2017 r. w Krakowie.

Reklama

Komentarze

    Reklama