Reklama

Polska

System rakietowy BETA najlepszym projektem na TPA

  • Fot. AGH Space Systems via Facebook
    Fot. AGH Space Systems via Facebook

System rakietowy BETA skonstruowany przez zespól AGH Space Systems z Krakowa zajął pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie na najlepszy projekt studencki podczas III Targów Projektów Akademickich. BETA to rakieta eksperymentalna, która może stanowić bazę do budowy doskonalszych rakiet, zdolnych polecieć na kilkadziesiąt kilometrów i umożliwiających prowadzenie różnorodnych eksperymentów.

W dniu 17 maja 2016 r. odbyły się na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie III Targi Projektów Akademickich (TPA). System rakietowy BETA skonstruowany przez AGH Space Systems zajął pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie na najlepszy projekt studencki.
Targi Projektów Akademickich (TPA) to jednodniowe wydarzenie skierowane do aktywnych studentów tworzących w czasie studiów ciekawe i innowacyjne projekty z różnych dziedzin. Targi mają na celu umożliwienie studentom nawiązanie kontaktów z biznesem i przemysłem, a tym samym stanowią wsparcie dla ich projektów. TPA towarzyszą konkursy, m.in na najlepszy i najbardziej innowacyjny projekt. Studenci mogli prezentować swoje projekty indywidualnie lub w ramach kół naukowych. W jury zasiadali przedstawiciele nauki oraz reprezentant studentów AGH. Targi Projektów Akademickich organizowane są od trzech lat przez EESTEC AGH Kraków.

Rakieta BETA podczas testu, fot. AGH Space Systems via Facebook

AGH Space Systems na krakowskich targach wystartowało z projektem „BETA sounding rocket system” czyli ze zintegrowanym systemem rakietowym, w skład którego, oprócz samej rakiety, wchodziła także stacja naziemna z systemem komunikacji oraz z wyrzutnią rakiet eksperymentalnych. Jury doceniło innowacyjność produktu i nagrodziło zespół za zdobycie I miejsca w kategorii kół naukowych nagrodą o wartości 1200 zł oraz rocznym wsparciem Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości AGH.

AGH Space Systems to interdyscyplinarny zespół konstrukcyjny Akademii Górniczo-Hutniczej specjalizujący się w technologiach przemysłu kosmicznego. W jego skład wchodzi ok. 40 studentów i inżynierów z różnych wydziałów AGH. BETA to rakieta eksperymentalna, z którą AGH Space Systems wiąże spore nadzieje. Ma ona stanowić bazę do budowy doskonalszych rakiet, które mogłyby polecieć na kilkadziesiąt kilometrów, a w przyszłości umożliwić przeprowadzania różnorodnych eksperymentów w przestrzeni kosmicznej.

Czytaj więcej: Udany test rakiety eksperymentalnej krakowskich studentów

PG

Reklama

Komentarze

    Reklama