Reklama

Technologie wojskowe

Szersza kooperacja Airbusa dla zapewnienia wojskowej komunikacji satelitarnej w Azji

Artystyczna wizja satelity Skynet 5. Ilustracja: Airbus Defence & Space
Artystyczna wizja satelity Skynet 5. Ilustracja: Airbus Defence & Space

Airbus zaprosił firmę Planet Communications Asia Public Co., Ltd. (PlanetComm) do swojego programu partnerskiego w zakresie usług wojskowej komunikacji satelitarnej Skynet 5 i rozszerzył partnerstwo z firmą Speedcast. Na mocy umowy partnerskiej zarówno PlanetComm, jak i Speedcast będą oferować usługi Skynet w pasmach X oraz UHF w ramach swojego szerokiego portfela rozwiązań komunikacji satelitarnej.

Speedcast zapewnia usługi zabezpieczonej komunikacji taktycznej rządom Australii i Nowej Zelandii od września 2016 r., a obecnie partnerstwo obejmie również klientów na Filipinach. Ponadto Speedcast w imieniu firmy Airbus zarządza azjatycką stacją naziemną wojskowego satelity Skynet 5A, która znajduje się w porcie telekomunikacyjnym Speedcast w Adelaide w Australii.

Nowo podpisane porozumienie z PlanetComm dotyczy Tajlandii i rozszerza ofertę firmy o rozwiązania dla rynku wojskowego. PlanetComm jest jednym z liderów w dziedzinie telekomunikacji i cyfrowej telewizji w regionie ASEAN (Association of Southeast Asian Nations) i od ponad 20 lat zapewnia usługi komunikacyjne.

Airbus współpracuje z dostawcami usług, aby nawiązać nowe partnerstwa i dostarczać usługi wojskowej komunikacji satelitarnej Skynet w regionie Azji i Pacyfiku po przesunięciu satelity Skynet 5A z pozycji 6°E na 95°E w celu zapewnienia globalnej łączności w pasmach X i UHF w tym regionie. Od czasu przesunięcia Skynet 5A we wrześniu 2015 r. Airbus Defence and Space podpisał dziewięć umów partnerskich z firmami z regionu Azji i Pacyfiku oraz ze Stanów Zjednoczonych.

Relokacja satelity Skynet 5A miała na celu rozszerzenie łączności i usług w paśmie X na obszar od południka 178°W do 163°E, w tym na region Oceanu Indyjskiego oraz Zachodniego Pacyfiku. Sieć Skynet oferuje teraz globalną łączność wojskową, rozszerzając zasięg podstawowych usług komunikacyjnych brytyjskiej armii i zwiększając możliwości sił koalicyjnych w regionie.

Airbus Defence and Space jest właścicielem i operatorem konstelacji siedmiu działających w paśmie X satelitów Skynet oraz sieci naziemnej, która zapewnia łączność poza linią wzroku (Beyond Line of Sight, BLOS) na potrzeby brytyjskiego ministerstwa obrony. Kontrakt pozwala też innym krajom NATO i rządom sojuszniczym, takim jak członkowie sojuszu „pięciorga oczu” (oprócz Wielkiej Brytanii są to Stany Zjednoczone, Australia, Nowa Zelandia i Kanada) używać sieci Skynet do uzupełniania istniejących usług.

Airbus Defence and Space oferuje użytkownikom wojskowym i rządowym łączność we wszystkich pasmach częstotliwości (L, C, Ku, Ka, X i UHF), jak również zapewnia wojskową komunikację satelitarną zaawansowanym technologicznie armiom świata.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!