Reklama

Polska

Szkolenie personelu symulowanej bazy kosmicznej pod Tarnowem

  • Ilustracja: M.A.R.S. / marshub.org
    Ilustracja: M.A.R.S. / marshub.org

Trwają działania związane z uruchomieniem polskiego projektu M.A.R.S. (Modular Analog Research Station) i oddaniem do użytku symulowanej bazy kosmicznej w podtarnowskiej miejscowości Turza. Na 15-17 lipca tego roku zaplanowano szkolenie integracyjno-warsztatowe dla uczestników i operatorów koncepcyjnej misji księżycowej. Miejscem jego realizacji stanie się Obserwatorium Astronomiczne w Rzepienniku Biskupim pod Tarnowem.

W ramach szkolenia integracyjnego przeprowadzone zostaną m. in. próbne eksperymenty, które zaplanowano do właściwej realizacji w czasie pierwszej symulowanej misji księżycowej. Planowany start misji przewidziany jest na 15 sierpnia br. – sesja ma przebiegać przez dalsze dwa tygodnie w nowo wybudowanym habitacie M.A.R.S. (Modular Analog Research Station). Na lipcowym szkoleniu odbędą się zajęcia z drukowania 3D, sterowania łazikiem, wykonywania pomiarów hydrochemicznych z bioreaktorów, itp. Organizatorzy szkolenia planują przetestowanie wszystkich procedur, które później będą obowiązywały w trakcie misji. Chodzi o zaradzenie potencjalnym problemom, które – jak twierdzi koordynatorka projektu, dr Agata Kołodziejczyk – przy tego typu innowacyjnych przedsięwzięciach są trudne do uniknięcia.

W procesie selekcyjnym wybrano już sześciu pierwszych uczestników misji. Pracami personelu bazy ma zarządzać wyznaczony komandor operacji w charakterze głównego inżyniera. Kolejne funkcje w zespole będą pełnili: specjalista w dziedzinie astronomii, ekspert ds. biotechnologii i biofizyki, biolog-zootechnik, informatyk oraz inżynier biomedyczny. Na szkoleniu będą obecni także „astronauci” rezerwowi, którzy zostaną włączeni w działania związane z organizacją i dowodzeniem misją, a następnie opracowywaniem danych i ich publikacją. Swój udział w realizacji warsztatów będą mieli również specjaliści wyznaczeni do nadzorowania przebiegu misji ze stacji kontroli w ESTEC w Holandii.

W dniu 17 lipca o godzinie 12.30 ma odbyć się uroczystość wmurowania na terenie powstającego obiektu „kapsuły czasu” z kamieniem marsjańskim. Ta część wydarzenia będzie otwarta dla wszystkich chętnych. Osoby zainteresowane, które przyjadą do Rzepiennika Biskupiego, będą miały możliwość spotkania się z przyszłymi uczestnikami pierwszej polskiej symulowanej misji księżycowej.

Podmiotem odpowiedzialnym za prowadzenie projektu jest Europejska Fundacja Kosmiczna z siedzibą w Krakowie (zaangażowana również w organizację konkursu European Rover Challenge). Więcej informacji na temat najnowszego projektu Fundacji można odszukać na dedykowanej stronie internetowej: www.marshub.org

Czytaj też: Ruszyła budowa bazy kosmicznej pod Tarnowem

(PG)

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!