Reklama

KOSMONAUTYKA

Szwedzkie innowacje w obsłudze naziemnej małych satelitów

  • Fot. Swedish Space Corporation / sscspace.com
    Fot. Swedish Space Corporation / sscspace.com

Szwedzka firma SSC (Swedish Space Corporation) zapowiedziała wprowadzenie nowego modelu obsługi naziemnej małych satelitów. System nosi nazwę SSC Infinity i ma znacząco usprawnić korzystanie z instrumentów typu SmallSat i CubeSat.

Szwedzka firma SSC (Swedish Space Corporation), globalny dostawca zaawansowanych usług kosmicznych, zapowiedziała wprowadzenie nowego autorskiego modelu obsługi naziemnej małych satelitów. System nosi nazwę SSC Infinity i jest rozwiązaniem dedykowanym operacjom z użyciem instrumentów typu SmallSat i CubeSat. Szczegóły dotyczące uruchomienia usługi ujawniono przy okazji 32. Sympozjum Kosmicznego zorganizowanego w amerykańskim Colorado Springs.

SSC Infinity ma działać w oparciu o szereg zautomatyzowanych funkcji i z wykorzystaniem obrotowych anten, operujących w pełnym zakresie ruchów. Anteny te mają być dodatkowo przystosowane do komunikacji zarówno z pojedynczymi małymi satelitami, jak i całymi konstelacjami podobnych obiektów. W razie potrzeby, układ anten będzie mógł zostać rozbudowany o większe i bardziej precyzyjne oprzyrządowanie, tak aby sprostać wymogom obsługi najtrudniej dostępnych satelitów SmallSat. Wykorzystując swoje stacje naziemne ulokowane w różnych punktach na całym świecie, SSC ma zapewnić odpowiednie warunki dla podtrzymywania przesyłu danych z zakresu telemetrii, śledzenia i sterowania z zachowaniem niskich współczynników opóźnienia transmisji.

Firma SSC działa na rynku od 1972 roku. Wielokrotnie brała udział w realizacji rozmaitych projektów z zakresu działalności kosmicznej. Poza zrealizowaną obsługą ponad 100 różnych satelitów, firma ma na swoim koncie również uczestnictwo w planowaniu i realizacji startów rakiet kosmicznych, przygotowaniu ładunków dla misji orbitalnych oraz tworzeniu instrumentów satelitarnych.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!