Reklama

Technologie wojskowe

Tajny satelita na orbicie. "Przechwyci rozmowy telefoniczne"

  • Start misji NROL-37 z przylądka Canaveral na Florydzie, fot. United Launch Alliance via Facebook

Rakieta nośna Delta IV Heavy wyniosła na orbitę geosynchroniczną satelitę Mentor 7 dla Narodowego Biura Rozpoznania. Zadania, które będzie wykonywał nowy instrument nie zostały podane do publicznej wiadomości. Najprawdopodobniej jest to satelita zwiadu elektronicznego klasy Mentor/Advanced Orion służący do przechwytywania z kosmosu sygnałów radiowych i innych danych elektronicznych.  

W dniu 11 czerwca br. rakieta nośna Delta IV Heavy startująca z półwyspu Canaveral na Florydzie wyniosła na orbitę satelitę Mentor 7 przeznaczonego dla Narodowego Biura Rozpoznania. Misja NROL-37 przebiegła zgodnie z planem i sprzęt trafił na orbitę geosynchroniczną, na wysokość ok. 36000 km nad powierzchnią Ziemi.

Instrument Mentor 7 jest urządzeniem tajnym. Jego waga ma wynosić ok. 6,5 tony, stąd też do jego wyniesienia na tak wysoką orbitę wykorzystano największą, obecnie używaną amerykańską rakietę nośną. Zadania, które będzie realizował nowy sprzęt nie zostały podane do publicznej wiadomości. Satelity serii Mentor/Advanced Orion to najprawdopodobniej sprzęt służący do zwiadu elektronicznego czyli przechwytywania z kosmosu sygnałów radiowych i innych danych elektronicznych takich jak np. rozmowy telefoniczne albo transmisja plików. Dokładne możliwości sprzętu są jednak ściśle tajne. Nie potwierdzono również jaka firma odpowiada za budowę satelitów tej klasy.

Satelita jest siódmym instrumentem klasy Mentor/Advanced Orion, który Narodowe Biuro Rozpoznania we współpracy z CIA wysłało na orbitę od 1995 roku. Sprzęt prawdopodobnie charakteryzuje się ogromną czaszą anteny o średnicy nawet 100 metrów, większej niż w przypadku jakiekolwiek innego instrumentu orbitalnego.

Reklama

Komentarze

    Reklama