Technologie wojskowe
Tegoroczne testy irańskiej rakiety balistycznej. Nowe ustalenia
Analiza filmu ujawnionego przez irańską telewizję publiczną potwierdziła, że prezentuje on start nowego rakietowego pocisku balistycznego Chorramszahr, którego dokonano najprawdopodobniej dnia 29 stycznia 2017 roku. Zachodnie agencje informacyjne utrzymywały do tej pory, że rozpatrywana próba prawdopodobnie zakończyła się niepowodzeniem na dalszym etapie lotu.
Materiał filmowy ukazujący start nowej rakiety balistycznej średniego zasięgu pokazano na antenie irańskiej państwowej telewizji w dniu 23 września br., jako potwierdzenie testu zrealizowanego przez siły zbrojne Iranu na początku 2017 roku. Dzień przed nadaniem przekazu – 22 września br. - rakietę Chorramszahr zaprezentowano po raz pierwszy publicznie w trakcie parady wojskowej. W trakcie uroczystości, prezydent Iranu Hasan Rowhani zadeklarował postępy rozbudowy państwowego arsenału rakietowego i zastrzegł, że Iran ma do tego pełne suwerenne prawo.
Pocisk Chorramszahr używa silników rakietowych na paliwo ciekłe, dysponując prawdopodobnie zasięgiem do 2000 km. Jego konstrukcja wykazuje wiele podobieństw do północnokoreańskiej rakiety balistycznej Hwasong-10 (KN-07), dysponując jednakże nieco krótszym zasięgiem przy zwiększonym udźwigu. Uważa się, że wczesne wersje tego pocisku trafiły do Iranu przed dziesięcioma laty.
Pierwsze komentarze dotyczące materiału filmowego irańskiej telewizji wskazywały, że może on przedstawiać kolejną, dokonaną w ciągu ostatnich kilku dni, próbę rakietową. Państwowe media Iranu milczały w tej kwestii, jednak analiza samego nagrania wykazała, że zawiera kilka klatek z zapisem daty, wskazującym na 29 stycznia o godz. 18:18 (13:48 GMT).
Zgodnie z wcześniejszymi przekazami zachodnich agencji, pocisk testowany 30 stycznia w Iranie przeleciał zaledwie około 1000 km, po czym nastąpiła jego awaria. Do tej pory nie było również pewności, jaki właściwie model irańskiego pocisku został przetestowany w styczniu 2017 roku.
Czytaj też: Iran - udana próba pocisku balistycznego