SATELITY
Test jądrowy Pjongjangu w sobotę? Niepokojące dane z cywilnych satelitów
Na zobrazowaniach satelitarnych wykonanych nad poligonem nuklearnym Punggye-ri w Korei Północnej dostrzeżono przejawy finalizacji przygotowań do kolejnego podziemnego testu ładunku jądrowego. Wcześniej tego samego dnia amerykańskie media podały komunikat o domniemanym zamiarze przeprowadzenia przez Pjongjang próbnej detonacji bomby atomowej już w najbliższą sobotę tj. 15 kwietnia. Dane, które dotarły do publicznej wiadomości pochodzą z cywilnych satelitów obserwacji Ziemi.
Pierwsze doniesienia o prawdopodobnej gotowości Korei Północnej do przeprowadzenia kolejnej, szóstej już próby z ładunkiem nuklearnym zaczęły napływać jeszcze przed wieczorem 12 kwietnia br., wraz z komunikatami amerykańskich agencji informacyjnych. Powołując się na ośrodki rządowe w USA, rozgłośnia Voice of America podała wiadomość o prawdopodobnym zamiarze przeprowadzenia przez Pjongjang próbnej detonacji ładunku jądrowego już w najbliższą sobotę 15 kwietnia. Krótko potem, w nocy z 12 na 13 kwietnia br. pojawiła się również wieść o pozyskaniu zobrazowań satelitarnych, które mają potwierdzać zakończenie fazy preparacyjnej projektu, czyli umieszczenia ładunku w tunelu podziemnym koreańskiego ośrodka doświadczalnego Punggye-ri.
Seria zdjęć satelitarnych opatrzonych stosownym opisem została udostępniona do wglądu na stronie internetowej projektu 38North.org, inicjatywy prowadzonej przez Instytut Amerykańsko-Koreański przy Uniwersytecie Johna Hopkinsa w Baltimore w stanie Maryland. Co ciekawe, opublikowane zdjęcia nie pochodziły z zasobów sił zbrojnych, lecz z zostały wykonane z użyciem satelitów cywilnych. Sygnatury dołączone do zobrazowań wskazują, że pozyskano je z użyciem infrastruktury kosmicznej koncernu Airbus Defence and Space oraz przy współpracy z francuską agencją kosmiczną CNES (Centre National d'Études Spatiales).
Czytaj też: Korea Północna: Program jądrowy "środkiem samoobrony"
Z prezentacji i analizy porównawczej fotografii wynika, że prace ziemne, dotychczas intensywnie prowadzone przy i we wnętrzu tunelu, uległy na przestrzeni ostatnich 10 dni zastopowaniu. Stwierdzono m.in. brak nowych pokładów materiału skalnego w bezpośredniej odległości od pobliskiego nasypu, na którym składowany jest urobek wywożony dotąd z wnętrza tunelu. W pobliżu wejścia do podziemnej części kompleksu zauważono z kolei składowisko bliżej nieokreślonego sprzętu oraz kilka prawdopodobnych maszyn dostawczych. Główna aktywność personelu ośrodka przeniosła się natomiast w pobliże centrum dowodzenia i infrastruktury administracyjnej.
Bieżącemu wzrostowi napięcia wokół sytuacji w Korei Północnej sprzyja również w pewnej mierze samo następstwo wydarzeń historycznych, a właściwie nadchodząca 105. rocznica urodzin przywódcy komunistycznej Korei, Kim Ir Sena cieszącego się niemal boskim statusem. Dzień ten przypada na 15 kwietnia i jest uważany przez Piongjang za najważniejsze święto narodowe, określane również Dniem Słońca. Sami koreańscy oficjele zapowiedzieli zresztą z wyprzedzeniem rezydującym dziennikarzom, by spodziewali się w tym terminie wystąpienia „znacznego i ważnego wydarzenia”.
Czytaj też: Pjongjang - działania USA mogą doprowadzić do wojny