Reklama

Europa

Testy europejskiego teleskopu do badania planet pozasłonecznych

Fot. Airbus Defence & Space
Fot. Airbus Defence & Space

Airbus Defence and Space informuje,  że zakończył budowę strukturalnego modelu teleskopu kosmicznego CHEOPS służącego do badania planet pozasłonecznych. Testy konstrukcji mają się rozpocząć jeszcze w tym roku w Hiszpanii.  

Airbus Defence and Space informuje o zakończeniu budowy strukturalnego modelu satelity CHEOPS (CHaracterising ExOPlanets Satellite). Będzie to pierwszy europejski teleskop kosmiczny służący do badania planet pozasłonecznych. Zastosowana do tego będzie technika ultra precyzyjnej fotometrii gwiazd, co do których wiadomo, że krążą wokół nich planety. Projekt koordynuje Europejska Agencja Kosmiczna i Szwajcarskie Biuro Kosmosu. Koszt misji szacowany jest na 50 mln USD.

Na wykonawcę teleskopu wybrano firmę Airbus Defence and Space, która obecnie przygotowuje się do testów modelu strukturalnego w Hiszpanii. Zostanie on poddany mechanicznej kwalifikacji jeszcze w tym roku. Jeśli próby zakończą się sukcesem, konstrukcja modelu zostanie wykorzystana w CHEOPS-ie.

Satelita Cheops wyposażony będzie w teleskop Ritchey-Chrétien, ma być gotowy do wystrzelenia na niską orbitę okołoziemską w grudniu 2017 roku. Jego misja ma potrwać trzy i pół roku. 

(AH)

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!