Reklama

KOSMONAUTYKA

Thales Alenia Space zbuduje system bezpieczeństwa Ariane 6 [Space24]

Fot. ESA / www.esa.int
Fot. ESA / www.esa.int

Belgijska firma Thales Alenia Space zawarła umowę z Airbus Safran Launchers (ASL), głównym wykonawcą rakiet Ariane 6 dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Kontrakt dotyczy współtworzenia systemu bezpieczeństwa dla rakiet Ariane 6, obejmującego również budowę nowego stanowiska startowego.

Projekt nowych jednostek Ariane 6 zatwierdzono w grudniu 2014 roku podczas posiedzenia Rady Ministerialnej ESA. Stworzenie nowszej wersji platformy Ariane ma pozwolić Europie na utrzymanie konkurencyjności na szybko rozwijającym się globalnym rynku produkcji nośników dla komercyjnych lotów kosmicznych. Powodzenie projektu ma również sprzyjać rozwojowi misji państwowych spełniających podstawowe europejskie cele i kryteria aktywności w przestrzeni kosmicznej.

W ramach projektu przygotowane zostaną dwie wersje rakiet: Ariane 6.2 z dwiema rakietami bocznymi (tzw. „boosterami”) na paliwo stałe, przeznaczona głównie dla satelitów wojskowych oraz Ariane 6.4, z czterema rakietami bocznymi, pozwalającej na wyniesienie dwóch satelitów jednocześnie, dedykowanej startom komercyjnym. Planowo pierwszy start Ariane 6 ma nastąpić w 2020 roku.

Głównym zadaniem systemów bezpieczeństwa jest neutralizacja rakiety nośnej, jeżeli jej trajektoria lotu będzie zagrażać obszarom zabudowanym i zamieszkanym. Kluczowe elementy elektroniczne systemu zostaną w całości zaprojektowane i zbudowane przez Thales Alenia Space w Belgii. Urządzenia te będą stosowane w połączeniu z innymi rozwiązaniami, instalowanymi do tej pory w rakietach Ariane 5, Vega i Sojuz, składając się na kompletny system zabezpieczenia lotów kosmicznych przy użyciu nowych rakiet nośnych.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!