Reklama

Europa

Thales dostarczy radiowyskościomierz dla nowego satelity oceanograficznego

Ilustracja: Thales
Ilustracja: Thales

Na mocy umowy zawartej z Francuską Agencją Kosmiczną firma Thales Alenia Space dostarczy radiowysokościomierz Poseidon 3C dla satelity obserwacyjnego SWOT. Urządzenie ma kluczowe znaczenie dla precyzyjnego pomiaru poziomu oceanu, co jest niezbędne do prawidłowego monitorowania zmian klimatu.

Na mocy umowy zawartej z Francuską Agencją Kosmiczną, firma Thales Alenia Space dostarczy radiowysokościomierz typu Poseidon-3C dla satelity obserwacyjnego SWOT (Surface Water and Ocean Topography). Ma on trafić na orbitę w 2020 roku i prowadzić badania zarówno oceanów, jak i wód powierzchniowych. Będą one nadzorowane przez naukowców amerykańskich, francuskich oraz z krajów partnerskich. Misja planowana jest jako pierwszy globalny program badawczy wód na Ziemi.

Firma Thales Alenia Space dostarczy na potrzeby misji zaawansowany radiowysokośmierz Poseidon-3C. Działa on w podwójnym systemie częstotliwości 13.6 GHz i 5.3GHz, co umożliwia precyzyjne pomiary poziomu oceanów, niezbędne do prawidłowego monitorowania zmian klimatu. Wersja 3C to ulepszona wersja Poseidona 3B zabudowanego w amerykańsko-europejskim satelicie oceanograficznym Jason-3, który ma trafić na orbitę jeszcze w tym roku na pokładzie rakiety nośnej SpaceX Falcon 9. 

W czasie podpisania umowy Hervé Hamy z Thales Alenia Space powiedział:

Celem misji SWOT są pomiary topografii mórz i oceanów, a także jezior i dużych rzek. Pozyskanie kontraktu na nowe narzędzia potwierdza znakomitą jakość naszej rodziny produktów i jest kontynuacją zaufania wyrażanego przez CNES i NASA dla naszej wiedzy oraz doświadczenia w obszarze altymetrii. Misja ta zaprezentuje niespotykany dotąd poziom precyzji, rozdzielczości i częstotliwości odświeżania danych. To także kolejny wkład Thales Alenia Space w działania na rzecz środowiska i monitorowania zmian klimatu.

Hervé Hamy, Vice President Observation and Science w Thales Alenia Space Francja
 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!