Reklama

Komunikacja

Transponder Thalesa poleci na księżyc w ramach konkursu Google

Ilustracja: TeamIndus
Ilustracja: TeamIndus

Drużyna TeamIndus planuje na początku 2018 r. umieścić mały łazik na księżycu. Odbędzie się to w ramach zawodów Google Lunar XPRIZE. Podzespół dostarczony przez hiszpański oddział Thalesa umożliwi przesłanie na Ziemię zdjęć i materiałów wideo nakręconych przez pojazd na powierzchni Srebrnego Globu.

TeamIndus to startup z Indii. Członkowie jego zespołu mają zamiar umieścić ważący do 20 kg lądownik na Księżycu w pierwszej połowie 2018 r. Drużyna realizuje to przedsięwzięcie, jako jedna z pięciu grup, które dostały się do finału konkursu Google Lunar XPRIZE. Zadaniem, które trzeba zrealizować w tych zawodach polega na dostarczeniu przez podmiot prywatny pojazdu na księżycową powierzchnię. Łazik powinien przejechać tam co najmniej 500 m oraz przesłać wykonane w HD zdjęcia i filmy, ukazujące księżycowe krajobrazy.

Członkowie TeamIndus ujawnili firmę, która dostarczy element komunikacji łazika, umożliwiający przesłanie obrazów na Ziemię. Potrzebny do tego zintegrowany transponder, działający w paśmie S, zbuduje przedsiębiorstwo Thales Alenia Space.

Jesteśmy dumni, że zostaliśmy wybrani przez TeamIndus, by uczestniczyć w tej ekscytującej księżycowej przygodzie, dzięki naszemu wszechstronnemu doświadczeniu [jakie zdobyliśmy] w Hiszpanii w systemach komunikacji dla satelitów i międzyplanetarnych sond kosmicznych.

Eduardo Bellido, CEO Thales Alenia Space Hiszpania

Zwycięzca Google Lunar XPRIZE – który jako pierwszy zrealizuje misję określoną wymaganiami konkursu – zdobędzie nagrodę w wysokości 20 mln USD. Zdobywca drugiego miejsca otrzyma 5 mln USD.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!