Reklama

Polska

Triumf Polaków na amerykańskich zawodach łazików marsjańskich

  • Fot. Sebastian Bergmann/Wikipedia Commons/CC 2.0
    Fot. Sebastian Bergmann/Wikipedia Commons/CC 2.0

W finale zawodów łazików marsjańskich University Rover Challenge, które odbywały się w amerykańskim stanie Utah, po raz drugi z rzędu najlepszy okazał się zespół Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej. Także trzecie miejsce na podium zajęli Polacy, drużyna Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego. Już we wrześniu konstruktorzy z całego świata staną do rywalizacji o miano najlepszego zespołu na świecie podczas European Rover Challenge. 

W dniu 2 czerwca 2016 na linii startu zawodów University Rover Challenge, które tradycyjnie miały miejsce na pustyni w Utah, stanęło 30 zespołów, w tym 7 polskich drużyn. Po konkurencjach półfinałowych, w ścisłej czternastce walczącej o tytuł zwycięscy URC 2016, Polskę reprezentowało aż 5 zespołów. Zwyciężył zespół Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej, który triumfował także w 2015 roku, drugie miejsce zdobył WSU Everett Engineering Club z amerykańskiego Washington State University, a na miejscu trzecim uplasował się kolejny polski zespół: Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego.  Na dalszych miejscach znaleźli się studenci z Politechniki Łódzkiej (Raptors – 5 miejsce), Politechniki Białostockiej (#next Team – 7 miejsce) i Politechniki Częstochowskiej (PCz Rover Team – 10 miejsce).

Zwycięski łazik marsjański, Fot. Politechnika Rzeszowska

Zwycięski zespół Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej składa się z ośmiu osób, a jego trzon stanowią studenci Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa. Polacy wystartowali na University Rover Challenge w USA po raz pierwszy w roku 2009 z łazikiem Skarabeusz skonstruowanym we współpracy Mars Society Polska oraz Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej. Zespół zajął dobre szóste miejsce i to pomimo zaginięcia części elektronicznych do robota. W następnych latach zespoły z Polski osiągały bardzo dobre rezultaty, wygrywając całe zawody w roku 2011 (Magma 2, Politechnika Białostocka), 2013 i 2014 (Hyperion Team, Politechnika Białostocka) oraz 2015 i 2016 roku (Legendary Rover Team, Politechnika Rzeszowska). 

Tegoroczne zwycięstwo w University Rover Challenge nabiera jednak dodatkowej wartości. Punktacja uzyskana w zawodach amerykańskich i europejskich sumowana będzie w ramach Rover Challenge Series, czyli ligi najbardziej prestiżowych zawodów robotycznych na świecie. Do ligi, zarządzanej przez stowarzyszenie Mars Society zostały włączone także mniejsze, zamknięte konkursy krajowe. Najlepsze zespoły z konkursu w Stanach Zjednoczonych, podczas European Rover Challenge, we wrześniu w Polsce, walczyć będą nie tylko o wygraną w największych zawodach w Europie, ale także o utrzymanie wysokiej pozycji w klasyfikacji generalnej i finalnie o Puchar Świata Światowej Ligi Robotycznej.

Czytaj też: Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich w światowej lidze robotycznej

Trzecia edycja European Rover Challenge odbędzie się w województwie podkarpackim, pod dachem Centrum Wystawienniczo – Kongresowego w Jasionce pod Rzeszowem. W odróżnieniu od konkursu amerykańskiego, którego pustynne realia uniemożliwiają stworzenie przestrzeni dla widzów, ERC dedykowane jest w równym stopniu szerokiej publiczności, jak i młodym inżynierom.

Dwie poprzednie odsłony European Rover Challenge przyciągnęły łącznie ponad 50 tysięcy widzów. Tegorocznej edycji zawodów towarzyszyć będą: konferencja skupiona wokół tematu robotyki kosmicznej, warsztaty wspierające dalszy rozwój zespołów konstruktorów oraz strefa pokazów naukowo technologicznych. Obecnie trwa otwarty nabór wystawców. Wszyscy, którzy chcą zaprezentować swoją działalność i przybliżyć tym samym odwiedzającym tajniki świata nauki, mogą zgłaszać chęć udziału w wydarzeniu przez stronę internetową. 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!