Polska firma Space Forest przeprowadziła trzeci już test swojej najnowszej rakiety sondującej Bigos-3. Próbny lot miał miejsce z okolic Mrzezina na północ od Gdyni. Celem eksperymentu było przetestowanie układu sterowania, który zaprogramowany był na utrzymanie pionowej trajektorii rakiety.
W dniu 2 lipca 2016 r. ma Space Forest sp. z o.o., która ma swoją siedzibę w Gdyńskim Parku Naukowo-Technologicznym, przeprowadziła trzeci już test swojej najnowszej rakiety sondującej BIGOS-3. Start odbył się z okolic Mrzezina niedaleko Pucka. Miejscowość stała się sławna po tym, jak 25 listopada 2015 roku rakieta Bigos-2 wylądowała poza wyznaczoną sferą lądowania, na jednej z posesji w Mrzezinie w okolicach dworca PKP.
Czytaj więcej: Szczątki rakiety BIGOS-2 zwrócone twórcom
Celem najnowszego eksperymentu było przetestowanie układu sterowania rakiety Bigos-3, który zaprogramowany był na utrzymanie pionowej trajektorii rakiety. System zapobiegania rotacji został wyłączony na czas testu (jego poprawne działanie wymaga przebudowania powierzchni sterowych, z czym SpaceForest zamierza zająć się w późniejszym terminie). Rakieta została ustawiona pod kątem około 10 stopni pod wiatr i odpalona po uzyskaniu zgody portu lotniczego Gdynia-Kosakowo. System zadziałał prawidłowo przywracając rakiecie pionowy kierunek lotu. Zgodnie z planem osiągnięty został pułap 1 km, po czym uruchomił się pierwszy stopień systemu odzysku. Na 150 m otworzył się główny spadochron zapewniając rakiecie bezpieczne lądowanie.
SpaceForest sp. z o.o. realizuje m.in. projekty technologiczne dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz w ramach programów badawczo-rozwojowych Unii Europejskiej. W ramach projektu DEWI (z ang. Dependable Embedded Wireless Infrastructure) dla Komisji Europejskiej, gdyńska firma zaprojektowała sieć czujników bezprzewodowych (Wireless Sensor Network - WSN), służących do monitorowania podstawowych parametrów fizycznych tj. przyspieszenie, temperatura, przepływ, czy ciśnienie do zastosowania w statkach powietrznych. Rozwiązanie to może być zaimplementowane w rakietach badawczych, celem zredukowania ilość przewodów elektrycznych, co z kolei przekłada się na ich mniejszą masę. Rakieta Bigos-3 jest właśnie demonstratorem takiej technologii, umożliwiając testowanie prototypowej wersji sieci czujników w warunkach rzeczywistych.
(PG)