Reklama

SATELITY

Trzeci satelita pogodowy MetOp prawie gotowy

Platforma satelity MetOp-C została pomyślnie połączona z modułem użytkowym. Fot. Airbus Defence and Space
Platforma satelity MetOp-C została pomyślnie połączona z modułem użytkowym. Fot. Airbus Defence and Space

Moduł użytkowy satelity MetOp-C, opracowany i zbudowany przez niemiecki oddział firmy Airbus, został dostarczony do Tuluzy po zakończeniu serii testów w ESTEC, centrum technicznym Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w Noordwijk w Holandii. Satelita ważący cztery tony jest teraz niemal ukończony po pomyślnym połączeniu modułu użytkowego i serwisowego. 

Przed startem, który ma odbyć się w październiku 2018 r. z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej, w najbliższych tygodniach MetOp-C przejdzie serię testów radioelektrycznych. Panel słoneczny, ostatni kluczowy komponent, zostanie zintegrowany w listopadzie 2017 r. tuż przed rozpoczęciem prób wibracyjnych.

Satelity MetOp zostały zaprojektowane przez firmę Airbus na zlecenie ESA i EUMETSAT, Europejskiej Organizacji ds. Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych, i stanowią część wspólnego przedsięwzięcia europejsko-amerykańskiego. EUMETSAT odpowiada za obsługę satelitów. MetOp-A, pierwszy satelita z serii, został wyniesiony na orbitę w październiku 2006 r. i już dwukrotnie przekroczył przewidywany pięcioletni okres eksploatacji. MetOp-B został wystrzelony w 2012 r. i również niebawem przekroczy zakładany czas użytkowania. Początkowo zakładano, że każdy kolejny satelita będzie zastępował swojego poprzednika, jednak duża żywotność pierwszych dwóch satelitów oznacza, że teraz można korzystać z nich jednocześnie, co zapewnia meteorologom więcej danych. Wystrzelenie satelity MetOp-C jeszcze bardziej zwiększy jakość obserwacji oraz danych używanych do prognozowania pogody.

Każdy satelita MetOp zawiera łącznie 12 instrumentów. Mikrofalowa sonda wilgotności zbudowana przez firmę Airbus dostarcza danych o parze wodnej w pobliżu powierzchni Ziemi i jest wykorzystywana we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Instrument ten znajduje się w każdym satelicie MetOp, a dwa kolejne orbitują w amerykańskich satelitach NOAA, dostarczając uzupełniających danych z innej orbity w celu ulepszenia modeli pogody. MetOp mierzy też wiatry nad powierzchnią oceanów, obserwuje rozkład lodu morskiego i monitoruje warstwę ozonową w atmosferze, a także przekazuje pomiary meteorologiczne ze statków, boi oraz stacji badawczych. Zawiera również odbiornik do przekazywania sygnałów od ludzi wzywających pomocy.

Konstelacja MetOp zwiększyła dokładność prognozowania pogody i umożliwiła wydłużenie prognoz krótkoterminowych o jeden dzień. MetOp-C jest trzecim i ostatnim satelitą z pierwszej generacji satelitów meteorologicznych MetOp.

Reklama

Komentarze

    Reklama