Reklama

Komunikacja

Turecki satelita telekomunikacyjny na orbicie

Rosyjska rakieta Proton-M wyniosła na orbitę geosynchroniczną tureckiego satelitę Turksat 4B. Będzie on działać w kosmosie przez 30 lat zapewniając dostęp do mediów telekomunikacyjnych na terenie Turcji oraz na obszarze od zachodnich Chin aż po Europę Zachodnią. 

W dniu 16 października 2015 roku rosyjska rakieta nośna Proton-M, po starcie ze stanowiska 39 kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, wyniosła na orbitę geosynchroniczną tureckiego satelitę telekomunikacyjnego Turksat 4B. Do wprowadzenia pojazdu na odpowiednią orbitę użyto górnego członu rakiety nośnej Briz-M. Nowy turecki satelita zdolny do obsługi co najmniej 72 transponderów ma zapewnić dostęp do mediów telekomunikacyjnych, w tym serwisów DirectTV, na terenie od zachodnich Chin do Europy Zachodniej przez 30 lat. Jest on już szóstym satelitą z rodziny Turksat, który trafił w kosmos na orbitę geosynchroniczną 50°E. Obecnie wciąż działają trzy z nich: 2A, 3A i 4A. Kolejny, oznaczony jako 5A, ma trafić na orbitę w 2016 roku. Rozmieszczenie w kosmosie satelitów Turksat 4A i 4B umożliwiło zwiększenie wydajności całego systemu, który opierał się dotąd na obciążonych w ponad 90% satelitach 2A i 3A.

Turksat 4B ma masę 4924 kg i bazuje konstrukcyjnie na japońskim satelicie Mitsubishi Electric MELCO DS2000. Począwszy od wyniesienia w kosmos satelity 4A w lutym 2014 roku, Turcy używają do tego rosyjskich rakiet nośnych Proton-M. Poprzednie elementy systemu wynosiły rakiety Ariane-4 i Ariane 5.

(AH)

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!