Reklama

Rakieta Delta IV w konfiguracji Medium-Plus (5,4) wystartowała z przylądku Canaveral na Florydzie w dniu 7 grudnia br. Na jej pokładzie znajdował się zbudowany przez Boeinga na platformie 702HP satelita WGS-8. Trwająca 42 minuty misja zakończyła się sukcesem i satelita trafił na orbitę transferową, z której będzie przemieszczany do docelowego położenia na orbicie geostacjonarnej przez około 3 miesiące. Gotowość operacyjną osiągnie w pierwszym kwartale 2017 roku i będzie mógł działać przez 14 lat.

Koszt budowy WGS-8 wyniósł 426 mln euro. Jak zapewnia producent satelita zapewnia o 45% większą przepustowość niż poprzedni element sytemu WGS-7. Najnowszy satelita systemu WGS wyposażony jest w 10 transponderów pasma Ka i 8 pasma X. Jego panele słoneczne mają ponad 40 metrów średnicy. 

WGS
WGS-8, fot. boeing.com

WGS-8 to ósme urządzenie należące do systemu Wideband Global SATCOM służącego do wojskowej komunikacji szerokopasmowej w oparciu o pasma Ka i X. Tworzony przez Departament Obrony USA i Ministerstwo Obrony Australii system ma zastąpić rozmieszczoną w kosmosie konstelacje Defense Satellite Communications System (DSCS). Do 2019 roku na orbitę mają trafić jeszcze 2 satelity WGS. Dzięki umowie o współpracy z U.S. Air Force przy finansowaniu budowy kolejnego instrumentu WGS-9, który poleci w kosmos w marcu 2017 roku dostęp do sieci mają zyskać kolejne kraje: Dania, Luksemburg, Holandia i Nowa Zelandia. Obecnie z partnerem programu jest już natomiast Kanada. 

 

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama