Reklama

KOSMONAUTYKA

Udane wprowadzenie arabskiej sondy na orbitę wokół Marsa

Fot. UAE Space Agency [emiratesmarsmission.ae]
Fot. UAE Space Agency [emiratesmarsmission.ae]

Kwadrans po godzinie 17.00 czasu polskiego centrum kontroli misji obsługującej lot pierwszej sondy marsjańskiej Zjednoczonych Emiratów Arabskich podało informację o pomyślnym wprowadzeniu obiektu na orbitę wokół Czerwonej Planety. To krytyczny etap realizacji tej misji międzyplanetarnej.

Sonda Al Amal, czyli po polsku Nadzieja, weszła z powodzeniem na orbitę wokół Marsa we wtorek 9 lutego o godz. 17.15 czasu środkowoeuropejskiego (CET). Autorami sukcesu są inżynierowi i naukowcy pracujący nad programem kosmicznym Zjednoczonych Emiratów Arabskich. "Z dumą ogłaszamy, że nasza pierwsza misja na Marsa - sonda Nadzieja - dotarła dziś na Czerwoną Planetę!" - obwieścili przedstawiciele agencji kosmicznej ZEA za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Pojazd Al Amal jest pierwszym w historii obiektem kosmicznym wysłanym w stronę Czerwonej Planety przez jakiekolwiek państwo arabskie. Sonda stworzona w ZEA została wystrzelona z Ziemi 19 lipca chwilę przed północą z japońskiego kosmodromu Tanegasima. Ładunek został zbudowany przez Centrum Kosmiczne im. Mohammeda bin Rashida w Dubaju, we współpracy z uczelniami amerykańskimi. Jej głównym zadaniem będą teraz badania atmosfery Marsa.

Czujniki sondy mają pozwalać na analizowanie w toku regularnych przelotów na orbicie dziennych i sezonowych cykli pogodowych, zjawisk w niskiej atmosferze (np. burz pyłowych), a także różnic cyrkulacyjnych pomiędzy różnymi obszarami na planecie. Być może arabska sonda dostarczy także nowej wiedzy na temat tego, dlaczego Mars traci ulatujące w przestrzeń kosmiczną wodór i tlen.

Al Amal pod względem celów misji budzi skojarzenia z amerykańskim projektem MAVEN i europejskim ExoMars (obie sondy nadal działają). Na swoim pokładzie arabska sonda posiada trzy instrumenty naukowe: multispektralną kamerę wysokiej rozdzielczości z zakresu widzialnego i ultrafioletowego, spektrometr działający w dalekim ultrafiolecie oraz spektrometr podczerwieni.

image
Fot. UAE Space Agency [emiratesmarsmission.ae]

Rozmiary sondy Al Amal to 2,9 na 2,4 na 2,4 metra, a jej masa sięga 550 kg (bez paliwa). Zasilana jest poprzez panele słoneczne. Będzie poruszać się wokół Marsa po trajektorii o parametrach 20 tys. na 43 tys. km.

Reklama

Komentarze

    Reklama