Reklama

SATELITY

Udany start rakiety Atlas V [Wideo]

  • Fot. Energetyka24
    Fot. Energetyka24

Rakieta nośna Atlas V należąca do United Launch Alliance wyniosła na orbitę cywilnego satelitę obserwacji Ziemi WorldView-4 dla amerykańskiego operatora DigitalGlobe. Przy okazji misji w kosmos trafiło też siedem CubeSatów, z których część należy do Narodowego Biura Rozpoznania. 

Kolejny start rakiety nośnej Atlas V miał miejsce w dniu 11 listopada br. z Bazy Sił Powietrznych Vandenberg w Kalifornii. Głównym celem misji było dostarczenie na orbitę heliosynchroniczną cywilnego satelity obserwacji Ziemi WorldView-4. Lot rakiety wyposażonej w drugi człon Centaur zakończył się pełnym sukcesem. Zgodnie z planem po 19 minutach od startu doszło do separacji pojazdu kosmicznego, z którego wkrótce operatorzy naziemni otrzymali pierwsze sygnały potwierdzające, że systemy satelity funkcjonują prawidłowo. Dodatkowo Centaur wypuścił również siedem CubeSatów. 

Ważący 2485 kg satelita WorldView-4 został zbudowany przez Lockheed Martin Space System i będzie orbitować na wysokości ok. 680 km nad powierzchnią planety. Sprzęt ma dostarczyć zdjęcia Ziemi w bardzo wysokiej rozdzielczości wynoszącej 31 cm na piksel dla fotografii czarno-białych i 124 cm na piksel w przypadku obrazowania wielospektralnego. Jego głównym instrumentem jest teleskop GeoEye Imaging System-2 opracowany przez ITT wyposażony w zwierciadło o średnicy 1,1 metra. 

WorldView-4
Satelita WorldView-4, ilustracja: digitalglobe.com

WorldView-4 zapewni podobnej jakości obrazy, co wystrzelony w 2014 WorldView-3. Będzie to zarazem piąty satelita DigitalGlobe rozmieszczony w kosmosie. Jego misja pozwoli znacząco polepszyć ofertę amerykańskiej firmy, z której usług korzystają rządowe agencje takie jak NASA lub Departament Obrony, a także największe amerykańskie korporacje na czele z Google (dla usług Google Maps i Google Earth) i Apple (Apple Maps). 

W piątek rakieta Atlas V dostarczyła na orbitę także siedem eksperymentalnych CubeSatów. Część z nich wchodzi w skład programu "Enterprise" Narodowego Biura Rozpoznania (ang. National Reconnaisance Office - NRO). Zgodnie z oficjalnym komunikatem mają one wypełniać różnorodne zadania w tym badanie zmian klimatycznych, testowania nowych typów napędów satelitów oraz wytrzymałości małych satelitów w kosmosie. Podobnie jednak jak w przypadku innych misji realizowanych przez NRO należy mieć na uwadze, że prawdziwe przeznaczenie sprzętu, który trafił w kosmos może być utajnione. Najcięższy z siedmiu CubeSatów pięciokilogramowy i składający się z trzech jednostek satelita RAVAN zbudowany przez Blue Canyon Technologies będzie wykorzystywany przez naukowców z Laboratorium Fizyki Stosowanej na Johns Hopkins University z miasta Baltimore w stanie Maryland. 

Pierwotnie wystrzelenie satelity WorldView-4 było planowane na 18 września br. Blisko dwumiesięczne opóźnienie startu wywołały silne pożary lasów wokół bazy Vandenberg. United Launch Alliance planuje na ten rok jeszcze dwie misje kosmiczne z wykorzystaniem rakiet Atlas V. 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!