Reklama

KOSMONAUTYKA

Udany start Sojuza z ładunkiem dla ISS

Start rakiety Sojuz-U ze statkiem towarowym Progress MS-05. Fot. Roskosmos
Start rakiety Sojuz-U ze statkiem towarowym Progress MS-05. Fot. Roskosmos

Rosyjska rakieta nośna Sojuz-U ze statkiem Progress MS-05 wystartowała w z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Statek ma dostarczyć zaopatrzenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną. To ostatnia misja, w której wzięła udział rakieta Sojuz-U.

Rakieta nośna wystartowała z kosmodromu Bajkonur w środę 22 lutego o godzinie 11:58 czasu lokalnego (w Polsce była 6:58). Pojazd wystartował z legendarnego stanowiska 1/5, skąd pionierską podróż kosmiczną rozpoczynał Jurij Gagarin. Obecna misja Sojuza-U jest pierwszą od grudnia ubiegłego roku, kiedy doszło do katastrofy poprzedniej rakiety tego typu w niecałe 7 minut po starcie. Śledztwo wykazało, że wypadek był spowodowany awarią w trzecim stopniu rakiety.

Czytaj więcej: Rosjanie ujawniają przyczyny utraty Progressa. Będą zmiany podczas misji rakiet Sojuz

Przed środowym startem przeprowadzono szczegółowe kontrole silników rakiety nośnej. Jak podkreślają Rosjanie misja przebiegła bez zakłóceń, a statek Progress wszedł na wyznaczoną orbitę. Do ISS ma dotrzeć w piątek. Ze Stacją połączy się po wykonaniu ok. 34 okrążeń wokół planety, dokując do modułu Pirs. Statek wiezie 2 450 kg zaopatrzenia.

Jak podają rosyjskie media, był to ostatni start z wykorzystaniem Sojuza-U. Następne misje kosmiczne będą przeprowadzane z wykorzystaniem nowych rakiet nośnych - Sojuz-2.1a. Pierwsza rakieta Sojuz-U wystartowała w 1973 roku. Jej koncepcja oparta była na konstrukcji R7 autorstwa ojca radzieckiej kosmonautyki, Siergieja Korolowa. Pierwszy lot załogowy z użyciem rakiety Sojuz-U miał miejsce w grudniu 1974 r. Z 786 startów tej rakiety sukcesem zakończyło się 765.

Obecnie na ISS przebywa sześciu astronautów: trzech z Rosji, dwóch ze Stanów Zjednoczonych i jeden z Francji.

Czytaj też: Start i lądowanie Falcona 9. Pierwsza prywatna misja z legendarnej wyrzutni

PAP/PZ

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!