Na poligonie w Drawsku Pomorskim miały miejsce Loty Rakiet Eksperymentalnych Polskiego Towarzystwa Rakietowego. AGH Space Systems z sukcesem przetestowało swoją pierwszą rakietę eksperymentalną BETA stworzoną w całości na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.
W czasie wiosennych Lotów Rakiet Eksperymentalnych na poligonie w Drawsku Pomorskim, które miały miejsce w dniach 9-10 kwietnia 2016, przetestowano m.in. najnowszą eksperymentalną rakietę BETA, skonstruowaną od zera przez studentów zespołu AGH Space System. Organizatorem wydarzenia było Polskie Towarzystwo Rakietowe, które zrzesza pasjonatów modelarstwa rakietowego z całej Polski.
Start zespołu AGH Space Systems na największym poligonie w Polsce zakończył się pełnym sukcesem. Rakieta osiągnęła założony pułap 1000 metrów i bezpiecznie opadła na spadochronie, gotowa do kolejnego startu. Lot był w pełni zautomatyzowany i przez cały czas udało się utrzymać zdalną komunikację ze stacją naziemną.
Dynamiczny rozwój technologii kosmicznych w Polsce zainspirował członków AGH Space System do stworzenia systemu rakietowego, który umożliwi testowanie wynoszenia urządzeń oraz rozmaitych eksperymentów w przestrzeń kosmiczną. Celem zespołu jest przede wszystkim umożliwienie, w niedalekiej przyszłości, przeprowadzania różnorodnych eksperymentów w przestrzeni kosmicznej przy pomocy właśnie tej rakiety. Zadaniem Bety jest testowanie systemów, których wersje rozwojowe znajdą się w rakietach osiągających wyższe pułapy. Najbliższy cel dla Bety, czy też rakiety z jej rodziny, to 10 kilometrów.
Start rakiety był dla zespołu zwieńczeniem wielomiesięcznej pracy. Przez 8 miesięcy nad rakietą pracowało 20 osób: inżynierów, studentów, pasjonatów. Jej główną zaletą jest niska waga (4,5 kg), którą udało się uzyskać dzięki użyciu odpowiednio dobranych materiałów (m.in. kevlaru i włókna szklanego). Ponadto uniwersalny system mocowania umożliwiający umieszczenie nawet skomplikowanych urządzeń, badań i eksperymentów naukowych oraz specjalny moduł, którzy może zostać dostosowany do różnej wielkości ładunków.
Członkowie zespołu podkreślają, że udany start rakiety to także powrót do historii rozpoczętej ponad 50 lat temu na AGH przez profesora Jacka Walczewskiego – inżyniera, konstruktora rakiet meteorologicznych oraz pioniera teledetekcyjnych badań atmosfery, który w latach 1950–1956 studiował w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Prof. Walczewski miał udział w powstaniu polskich rakiet badawczych serii Meteor. Największy zasięg spośród nich miała rakieta Meteor 2, która osiągała wysokość ok. 100 km. Niestety ze względów politycznych i ekonomicznych na początku lat 70. zaniechano prac rozwojowych nad Meteorami.
(PG)