Reklama

Polska

Udział w europejskim programie SSA tematem konferencji w Poznaniu

  • Ilustracja: ESA-P. Carril

Polska Agencja Kosmiczna i Instytut Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (OA UAM) organizują w dniu 6 kwietnia br. konferencję poświęconą udziałowi Polski w programie Space Situational Awareness (SSA). Patronat nad wydarzeniem objął Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego. Jak informują organizatorzy celem konferencji jest spotkanie osób zaangażowanych w różnej formie w realizację programu SSA w Polsce oraz osób zamierzających podjąć działania w tej dziedzinie, reprezentujących wszystkie podmioty decyzyjne, gospodarcze i naukowe.  

Polska Agencja Kosmiczna - POLSA i Instytut Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (OA UAM) organizują jednodniową konferencję, w formie spotkania roboczego, poświęconą różnym aspektom działań instytucji rządowych, Polskiej Agencji Kosmicznej, instytutów naukowych i uczelnianych, firm sektora kosmicznego oraz innych podmiotów w zakresie udziału Polski w programie Space Situational Awareness (SSA). Patronat nad wydarzeniem objął Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego. 

Głównym celem konferencji jest spotkanie osób zaangażowanych w różnej formie w realizację programu SSA w Polsce oraz osób zamierzających podjąć działania w tej dziedzinie, reprezentujących wszystkie podmioty decyzyjne, gospodarcze i naukowe. Przewiduje się zapoznanie uczestników spotkania z podstawowymi informacjami o programie SSA, stanem podjętych decyzji, proponowanych działań, możliwości uczestnictwa w projektach szczegółowych oraz możliwościach ich finansowania. Ważnym efektem spotkania powinny być też wymiana doświadczeń w zakresie realizowanych już zadań, a także nawiązanie kontaktów dla realizacji przyszłych projektów w zakresie SSA.

Europejski program SSA jest realizowany jednocześnie przez Komisję Europejską (EC) oraz Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), a jego zasadniczym celem jest monitorowanie przestrzeni wokółziemskiej i ochrona infrastruktury kosmicznej znajdującej się na orbicie oraz obiektów naziemnych przed zagrożeniami różnych typów ze strony kosmosu. 

Składa się on z trzech segmentów:

  • Space Weather (SWE) - monitorowanie Słońca, wiatru słonecznego oraz ziemskiej magnetosfery, jonosfery i termosfery,
  • Near-Earth Objects (NEO) - detekcja i monitorowanie ruchu orbitalnego obiektów naturalnych, takich jak planetoidy i komety, które mogą zbliżać lub zderzyć się z Ziemią,
  • Space Surveillance and Tracking (SST) - detekcja, śledzenie i monitorowanie ruchu orbitalnego aktywnych i nieaktywnych satelitów i śmieci kosmicznych.

Komisja Europejska oraz ESA zainicjowały szereg działań oraz szczegółowych programów dla realizacji SSA w Europie. Na wykonanie tych działań w najbliższych latach przeznaczono znaczne środki finansowe, przekraczające 100 milionów Euro. Do programu SSA przystąpiło kilkanaście krajów europejskich. Polska zgłosiła swój udział w programie SSA w ramach ESA jako akces do jednego z programów opcjonalnych ESA. Przygotowywany jest wniosek o przystąpienie Polski do zainicjowanego przez Komisję Europejską w 2014 roku, Europejskiego Konsorcjum SST, składającego się obecnie z pięciu krajów (Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Niemcy i Włochy). Także w Polce podjęto już szereg działań związanych i inicjatyw związanych z SSA. 

Konferencja odbędzie się w dniu 6 kwietnia 2016 roku (środa) na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Collegium Minus (gmach rektoratu UAM), sala XVII, I piętro, ul. H. Wieniawskiego 1. 

Szczegółowy program jest dostępny pod linkiem do strony internetowej na temat konferencji.  

Źródło: Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 

 Czytaj też: POLSA pracuje nad systemem świadomości w kosmosie

Reklama

Komentarze

    Reklama