Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Ukraińskie silniki rakietowe dla NASA

Fot. UAL
Fot. UAL

Koncern Boeing uzgodnił z ukraińskimi firmami Jużnoje i Jużmasz kwestię dostawy rakiet nośnych dla NASA. Odpowiednia umowa ma zostać podpisana na przełomie października i listopada. Negocjowane są również kwestie innych wspólnych projektów, takich jak satelity telekomunikacyjne dla Ukrainy.

O zawarciu porozumienia poinformował w programie telewizyjnym TSN.Ranok szef Ukraińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej Lubomir Sabodasz. Zgodnie z jego słowami, jednym z warunków współpracy jest niedostarczanie przez ukraińskie firmy produktów do krajów objętych amerykańskimi sankcjami.

Biuro Konstrukcyjne Jużnoje będzie dostarczać do USA, za pośrednictwem firmy Boeing, silniki dla rakiet typu „Zenit” i „Antares” stosowanych do wynoszenia satelitów. Umowę dotycząca tego zagadnienia NASA ma podpisać na przełomie października i listopada. Dzięki temu zmieniono by dostawcę jednostek napędowych, które obecnie pochodzą z Rosji. Boeing jest też zainteresowany współpracą z ukraińskimi firmami zajmującymi się technologiami kosmicznymi w zakresie innych projektów, takich jak budowa i wyniesienie na orbitę satelity telekomunikacyjnego mającego zapewniać łączność na terytorium Ukrainy.

Oferta obejmuje też współpracę w ramach Sea Launch Company - stowarzyszenia trzech przedsiębiorstw astronautycznych (Boeing, Arianespace i Mitsubishi Heavy Industries), które wykorzystuje rakiety nośne Zenit-3SL i Zenit-3SLB do wynoszenia w kosmos obiektów z platformy morskiej Ocean Odyssey lub z klasycznych instalacji lądowych. Oferta ta jest interesująca dla obu stron, gdyż rakiety Zenit powstały w Rosji, ale wymienione wcześniej ukraińskie firmy produkowany dla tych jednostek nośnych wiele komponentów i posiadają wiedzę umożliwiającą dalsza eksploatację tego systemu przez Sea Launch Company.

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!