Reklama

SATELITY

Ultrajasny rosyjski satelita powstanie dzięki społecznemu finansowaniu

Koncepcja graficzna przedstawiająca działanie satelity Majak na orbicie. Ilustracja: cosmomayak.com
Koncepcja graficzna przedstawiająca działanie satelity Majak na orbicie. Ilustracja: cosmomayak.com

Na orbitę okołoziemską może niebawem trafić satelita, który z założenia będzie jednym z najlepiej widocznych obiektów na nocnym niebie. Niecodzienny projekt rosyjskich inżynierów i entuzjastów badań kosmicznych ma szansę na powodzenie, a wszystko dzięki środkom finansowym pochodzącym ze społecznej zbiórki w Internecie.

Rosyjscy inżynierowie i studenci z Moskiewskiego Państwowego Uniwersytetu Technicznego (MAMI) ogłosili przystąpienie do finalnej fazy prac nad eksperymentalnym satelitą o nazwie Majak (Latarnia). Projekt przedstawiono jako niezależną inicjatywę entuzjastów badań kosmicznych i zarazem pionierski przykład skuteczności społecznego zaangażowania w eksplorację kosmosu. Celem projektu jest nie tyle pozyskiwanie danych pomiarowych, co raczej zademonstrowanie możliwości powodzenia indywidualnych, słabo dofinansowanych inicjatyw badawczych. W sensie technicznym satelita ma spełniać jedynie rolę dużego orbitującego reflektora odbijającego promienie słoneczne w kierunku Ziemi. Oczekuje się, że pozwoli to uczynić z satelity jeden z najlepiej widocznych obiektów na nocnym niebie.

Choć sam zamysł funkcjonowania satelity jest czysto symboliczny, projekt wzbudził duże zainteresowanie opinii publicznej. Miało to bezpośredni związek z udaną akcją crowdfundingową, która pozwoliła zebrać środki na sfinansowanie wystrzelenia satelity na orbitę. Zespół twórców zgłosił swoje zapotrzebowanie za pomocą internetowej platformy Boomstarter, uzyskując w krótkim czasie wymaganą kwotę 1,5 miliona rubli (ok. 20 tys. dolarów).

Środki mają wystarczyć na sfinansowanie testów i wystrzelenia satelity na orbitę okołoziemską. Gotowość do wsparcia operacji zadeklarowało już Państwowe Przedsiębiorstwo Działalności Kosmicznej Roskosmos, które zobowiązało się do wygospodarowania wolnej przestrzeni ładunkowej przy okazji jednego z przewidywanych startów rakiety Sojuz-2. Satelita Majak ma zostać wyniesiony w przestrzeń kosmiczną w lipcu 2016 roku.

Reklama

Komentarze

    Reklama