Reklama

Polska

Urządzenie do komunikacji nanosatelitów powstaje w Gdyni

Ilustracja: WiRan
Ilustracja: WiRan

W zaciszu laboratoriów Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia specjaliści z firmy WiRan pracują nad prototypem urządzenia do komunikacji nanosatelitów klasy CubeSat. 

Projekt powstaje dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jego celem jest opracowanie urządzenia umożliwiającego dwustronną jednoczesną komunikację nanosatelitów CubeSat na linii satelita-Ziemia, Ziemia – satelita z użyciem pojedynczej anteny. Do pełnej dwukierunkowej komunikacji z użyciem jednej anteny niezbędne jest urządzenie, które połączy tor nadawczy oraz tor odbiorczy nanosatelity z anteną, tzw. diplekser. Obecnie trwają prace projektowe nad jego pierwszą wersją. Masa urządzenia ma nie przekraczać 300g. Zakończenie projektu zaplanowano na sierpień 2018 roku.

Nowe urządzenie ma znaleźć zastosowanie w CubeSat-ach czyli satelitach ważących nie więcej niż 1,33 kg. Te niewielkie i tanie urządzenia pomagają m.in. monitorować przestrzeń okołoziemską oraz śledzić zmiany klimatyczne. W planach agencji kosmicznych jest również wykorzystanie CubeSat-ów podczas misji na Marsa i Jowisza do zbierania danych nt. pól magnetycznych, atmosfery i promieniowania tych planet. Istnieje szansa, że polski projekt znacznie ułatwi te zadania.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!