Reklama

SATELITY

US Air Force pozyska wielopasmowy terminal naziemny. Obsłuży dziesiątki satelitów na raz

Ilustracja: NASA [nasa.gov]
Ilustracja: NASA [nasa.gov]

Amerykańska spółka Harris Corporation zbuduje i zademonstruje na zlecenie sił powietrznych USA prototypowy system obsługi sygnału satelitarnego z użyciem wielozakresowych anten naziemnych, zdolny do równoległej komunikacji z mnogimi instrumentami działającymi na orbicie okołoziemskiej. Nowa infrastruktura segmentu naziemnego ma pozwolić na skuteczne i stałe utrzymywanie kontaktu z gwałtownie rozrastającą się siecią konstelacji w posiadaniu US Air Force.

Zamówienie opiewające na kwotę 6,2 mln USD przydzielono spółce Harris w ramach programu rozwojowego prowadzonego przez komórkę US Air Force ds. innowacji obronnych. Jego przedmiotem jest zaprojektowanie i budowa prototypu wielozakresowego naziemnego systemu antenowego nowej generacji, który będzie zdolny do jednoczesnej obsługi większej liczby pracujących satelitów. Usprawnienie segmentu ma zapewnić nowe możliwości dystrybucji sygnału i komunikacji z rosnącą liczbą instrumentów orbitalnych w zasobach sił powietrznych USA.

Prototyp będzie wyposażony w wielopasmowe cyfrowe łącze kierunkowe namierzane metodą fazową z użyciem systemu współpracujących anten naziemnych. Stacja nadawczo-odbiorcza ma utrzymywać jednoczesny kontakt z wieloma satelitami, odmiennie do tradycyjnych metod wykorzystujących anteny paraboliczne, które mogą obsługiwać tylko jedno połączenie na raz. „Nowy system antenowy Harris pomoże amerykańskim siłom powietrznym zaspokoić potrzebę efektywnej komunikacji z rosnącą liczbą satelitów na orbicie” – skomentował w kontekście przydzielonego zamówienia Rob Mitrevski, wiceprezes i dyrektor generalny Harris Environmental Solutions.

Wykonawca zamówienia zajmie się również integracją nowego systemu z działającą dotychczas technologią segmentu naziemnego i obsługi satelitarnej. Dalekosiężnym celem przedsięwzięcia jest zapewnienie stałej, równoległej wymiany danych z setkami satelitów na wszystkich rozdysponowanych orbitach, a także rozwinięcie dodatkowego potenciału kontroli lotów rakiet nośnych i innych obiektów kosmicznych w zasięgu zainteresowania US Air Force.

Z założenia prototyp będzie obsługiwać co najmniej 8 równoległych połączeń satelitarnych na każdym pojedynczym paśmie częstotliwości. W oficjalnym komunikacie o przydzieleniu zamówienia nie podano jednak, w jakim terminie należy spodziewać się przedstawienia gotowego rozwiązania.

Reklama
Reklama

Komentarze