Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

USA: Kontrakt na budowę broni hipersonicznej. Raytheon wykonawcą

  • fot. http://www.telespazio.it/
    fot. http://www.telespazio.it/

Amerykańska agencja zaawansowanych projektów obronnych DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) zleciła koncernowi Raytheon prowadzenie pracy badawczej w ramach programu budowy uzbrojenia hipersonicznego HAWC (Hypersonic Air-breathing Weapon Concept).

Zakłady koncernu Raytheon z Tucson w Arizonie na prace nad nowym projektem otrzymają około 175 milionów USD. W ich ramach Amerykanie chcą pozyskać technologie przydatne przy budowie taniego uzbrojenia, które będzie się w stanie poruszać z prędkością ponad pięciokrotnie większą niż dźwięk.

Ma to pozwolić szybciej reagować na zagrożenia, ułatwić przebijanie się przez systemy obronne przeciwnika oraz zwiększyć siłę rażenia (poprzez dodanie do ładunku bojowego energii kinetycznej).

Program ma dotyczyć m.in. opracowania pojazdu zdolnego do lotu z hipersonicznymi prędkościami, napędu zdolnego do napędzana nowego pojazdu oraz systemu pozwalającego na sterowanie lotem pocisków lecących w bardzo wysokiej temperaturze. Podobny kontrakt podpisano we wrześniu 2016 r. z koncernem Lockheed Martin, który na projekt HAWC otrzymał wtedy 171 milionów dolarów.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!