USA: Majowy test pocisku międzykontynentalnego Minuteman

8 maja 2019, 14:24
MinIII
Fot. U.S. Air Force photo by Staff Sgt. Brittany E. N. Murphy / af.mil

Na początku maja Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych przeprowadziły kolejną próbę międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM) Minuteman III. Test przebiegł pomyślnie. Tego typu działania mają na celu stałe zapewnianie, że kluczowa dla bezpieczeństwa USA broń jest sprawna i w razie potrzeby można będzie jej użyć.

Niedawny test Minutemana III miał miejsce w środę 1 maja 2019 r. Za jego przeprowadzenie odpowiedzialni byli wojskowi specjaliści z Air Force Global Strike Command, przynależący do 90-tego Skrzydła Rakietowego (90th Missile Wing) z bazy F.E. Warren Air Force Base w Stanie Wyoming.

Pocisk wystartował z bazy Sił Powietrznych USA Vandenberg. Następnie pokonał ponad 6700 km. Jego cel znajdował się na atolu Kwajalein w archipelagu Wysp Marshalla.

Użyty do tej próby Minuteman nie był uzbrojony. Rakieta przenosiła za to testowy moduł przeznaczony do wejścia w atmosferę. Ten element wyposażony był w szereg instrumentów badawczych, by operatorzy misji mogli dzięki nim wyciągnąć z przeprowadzonego testu jak najwięcej przydatnych informacji.

Tego typu próby ICBM służą sprawdzaniu dokładności i niezawodności tej broni. Demonstrują zarazem elastyczność i gotowość do użycia rakiet zaliczających się do kluczowych elementów amerykańskiego systemu odstraszania (ang. deterrence). Próbne odpalenia pocisków mają zatem istotne znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego USA oraz zagranicznych sojuszników Waszyngtonu.

Pociski Minuteman III dostarcza firma Boeing. Są one wystrzeliwane z lądowych silosów.

US Air Force podkreślają, że testy ICBM takie, jak ten z 1 maja, są planowane z wyprzedzeniem. Nie stanowią odpowiedzi USA na bieżące napięcia czy konflikty w różnych zakątkach świata.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
..!..
sobota, 11 maja 2019, 13:07

Co ty ćpasz, że masz taki odlot fadroma?

droma
środa, 8 maja 2019, 16:55

rosja skamielina tez przeprowadzila test rakiety super hiper,sonicznej ,tekturowej ,ale tylko w tivi - bajka ,putler z wrazenia sie posikal /ze smiechu / ...

To
czwartek, 9 maja 2019, 09:47

Ile masz lat?

fadroma
środa, 8 maja 2019, 23:22

Dopiero 16,55 a ty już "nawalony jak stodoła po żniwach"? Wiem, że macie ciężko w tych postPGR-ach ale chociaż spróbuj być normalny.

tut
środa, 8 maja 2019, 17:50

Głupotą jest lekceważenie siły militarnej Rosji. Bo niby co my możemy im przeciwstawić? Głupotą jest obrażenie Rosji, czy się na Rosję. Zawsze dobrze jest mieć przeciwwagę dla USA. Jak masz konkurencje to i kontrakty lepsze. I pole manewru dla polityki większe.

xawer
środa, 8 maja 2019, 23:15

Lekceważenie nie, wszakże nie mamy żadnej obrony przed rosyjską bronią nuklearną(oprócz odstraszania przez "chyba" sojusznika USA) ale naigrawanie się(kpienie) z prymitywnej ruskiej propagandy jest bardzo korzystne. Powoduje, że mniej ludzi wierzy w te(w większości) bzdury i propaganda ma mniejsze oddziaływanie.

Tweets Space24