Technologie wojskowe

USA: Międzykontynentalny pocisk balistyczny przechwycony

Wykorzystany w teście cel o parametrach ICBM. Fot. MDA
Wykorzystany w teście cel o parametrach ICBM. Fot. MDA

Siły zbrojne USA z powodzeniem przeprowadziły ćwiczebne przechwycenie wrogiej międzykontynentalnej rakiety balistycznej. Podczas testu istotną rolę odegrał obecny na Pacyfiku radar, śledzący nadlatujący pocisk. System obrony przeciwrakietowej ma istotne znaczenie w kontekście zagrożenia ze strony Korei Północnej.

Próba amerykańskiego systemu obrony przed atakiem balistycznym GMD (Ground-based Midcourse Defense) miała miejsce we wtorek 30 maja 2017 r. Cel o parametrach nieprzyjacielskiego pocisku międzykontynentalnego, zdolnego do przenoszenia głowicy jądrowej, została wystrzelony z Atolu Kwajalejn, na Wyspach Marshalla. Rakieta została prawidłowo wykryta przez liczne czujniki systemu GMD, które zapewniły także jej śledzenie.

Pocisk przechwytujący GBI (Ground-Based Interceptor) został wkrótce wystrzelony z bazy Sił Powietrznych USA Vandenberg w Kaliforni. W przestrzni kosmicznej przechwycił i zniszczył "ICBM" w bezpośrednim uderzeniu. Jak podano w oficjalnym komunikacie MDA (Missile Defense Agency), pierwsze oceny wskazują, że test spełnił swoje zadanie, jednak pozyskane podczas tej próby dane będą w najbliższym czasie skrupulatnie analizowane, celem zwiększenia bezpieczeństwa USA na wypadek zagrożenia atakiem pociskiem międzykontynentalnym klasy ICBM.

Podczas wtorkowej próby, oznaczonej Flight Test Ground-Based Interceptor (FTG)-15, udowodniła swoją przydatność w śledzeniu wrogiego obiektu morska platforma radarowa, działająca w paśmie X, która operowała wówczas na wodach Oceanu Spokojnego. W organizację próbnego przechwycenia ICBM zaangażowane było 30-te Skrzydło Sił Kosmicznych USAF. Dane telemetryczne z operacji są wciąż analizowane by zmaksymalizować skuteczność systemu obrony przeciwrakietowej Stanów Zjednoczonych.

GMD ma chronić USA przed atakiem ze strony państw takich jak Iran, czy Korea Północna, która w ostatnim czasie wykazywała wzmożoną aktywność w zakresie testowania rakiet balistycznych. Obecnie amerykański system składa się z 36 gotowych rakiet zdolnych przechwycić ICBM, z których część znajduje się w Fort Greely (stan Alaska), zaś pozostałe w bazie Vandenberg. Do końca 2017 roku ich liczba ma wzrocnąć do 44.

Warto przypomnieć, że Stany Zjednoczone uznają za jedno z najważniejszych zagrożeń dla swojego bezpieczeństwa uzyskanie w przyszłości przez Koreę Północną zdolności do wykorzystania pocisków klasy ICBM, mogących razić cele na kontynencie amerykańskim pociskami nuklearnymi. System przeciwrakietowy GMD z pociskami GBI ma chronić Amerykanów właśnie przed podobnym atakiem ograniczoną liczbą rakiet balistycznych. Paradoksalnie więc jego wdrażanie może (choć wcale nie musi) ograniczyć ryzyko eskalacji konfliktu na Półwyspie Koreańskim.

Komentarze