Reklama

Technologie wojskowe

USA: nowy satelita ostrzegania strategicznego melduje gotowość

Fot. Lockheed Martin / lockheedmartin.com
Fot. Lockheed Martin / lockheedmartin.com

Na Ziemię dotarły pierwsze zobrazowania wykonane z użyciem najnowszego satelity amerykańskiego systemu ostrzegania przed atakiem balistycznym SBIRS. Trzeci z serii instrument nadał sygnał gotowości z orbity geostacjonarnej po blisko dwóch miesiącach od swojego wystrzelenia.

Inauguracyjna transmisja z nowego satelity systemu ostrzegania strategicznego SBIRS dotarła na Ziemię w dniu 17 marca br., dając tym samym sygnał o rozpoczęciu prawidłowego działania instrumentu na wyznaczonej orbicie. Przed osiągnięciem pełnej operacyjności satelita przejdzie w najbliższym czasie ostateczną kalibrację i szereg procedur sprawdzających. Cała procedura potrwa w przybliżeniu kilka kolejnych miesięcy.

Satelita SBIRS GEO-3 jest trzecim dotąd uruchomionym elementem systemu Space Based Infrared System. Instrumenty tej konstelacji zaliczają się do rodziny satelitów obserwacji Ziemi, przystosowanych do wykonywania zobrazowań w paśmie podczerwieni. Ich przeznaczeniem jest wykrywanie startów nieprzyjacielskich rakiet balistycznych i niezwłoczne komunikowanie zaistniałego zagrożenia w ramach systemu wczesnego ostrzegania strategicznego.

W skład całej struktury wchodzą również naziemne stacje odbiorcze, infrastruktura komunikacyjna i oprogramowanie operacyjne. Całość tworzy jednolitą sieć wykrywania odpaleń wrogich rakiet oraz wsparcia obrony przeciwrakietowej. System podlega w dalszym ciągu postępującej rozbudowie.

Czytaj też: Lockheed Martin usprawni system obrony przed atakiem balistycznym

SBIRS GEO-3 został wyniesiony na orbitę transferową z użyciem rakiety Atlas V w dniu 21 stycznia br, z blisko czteromiesięcznym opóźnieniem spowodowanym wadliwym działaniem wcześniejszych wersji napędu własnego tej serii satelitów. Ostatecznie cała operacja zakończyła się powodzeniem. Pojazd kosmiczny dotarł na docelową pozycję na orbicie geostacjonarnej po blisko dwóch miesiącach od startu.

Aktualnie trwają już przygotowania do misji kolejnego satelity systemu ostrzegania SBIRS, który ma zostać wystrzelony jeszcze w 2017 roku. Prace nad instrumentem GEO-4 weszły już w fazę końcowej integracji podzespołów. W produkcji znajdują się już także satelity GEO-5 i GEO-6.

Głównym podmiotem odpowiedzialnym za integrację satelitów jest koncern zbrojeniowy Lockheed Martin. Swój udział w rozwoju projektu ma też inny gigant amerykańskiej branży lotniczo-kosmicznej, firma Northrop Grumman. Satelity serii SBIRS GEO oparte są na platformie Lockheed Martin A2100M i ważą ok. 4,5 tony.

Czytaj też: Pierwszy start ULA w 2017 roku. Wzmocnienie systemu ostrzegania przez atakiem balistycznym

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!