Reklama

Zagrożenia kosmiczne

USA: Test rakiety balistycznej Minuteman III

  • Fot. Royal Navy
    Fot. Royal Navy

Amerykańskie Siły Powietrzne przeprowadziły test międzykontynentalnej rakiety balistycznej LGM-30G Minuteman III. Rakieta po odpaleniu z Bazy Sił Powietrznych Vendenberg w Kalifornii osiągnęła cel na atolu Kwajalein na Wyspach Marshalla, położony w odległości ponad 6700 km. Celem próby było sprawdzenie głowicy pocisku oraz weryfikacja działania pakietu telemetrycznego. 

Amerykańskie Siły Powietrzne przeprowadziły test międzykontynentalnej rakiety balistycznej LGM-30G Minuteman III. Rakieta po odpaleniu z Bazy Sił Powietrznych Vendenberg w Kalifornii osiągnęła cel na atolu Kwajalein na Wyspach Marshalla, położonym o ponad 6700 km od miejsca startu. Rakieta na potrzeby testu została pozbawiona ładunku bojowego, którym jest głowica termojądrowa o mocy ok. 350 kt. 

Próba została przeprowadzona z udziałem personelu z 91. Skrzydła Rakietowego z Bazy Sił Powietrznych Minot w Dakocie Północnej oraz z 625. Dywizjonu Operacji Strategicznych z Bazy Sił Powietrznych Offut w Nebrasce, którzy przebywali na pokładzie samolotu dowodzenia, łączności i retransmisji sygnałów radiowych Boeing E-6B Mercury. 

Celem testu było sprawdzenie głowicy pocisku oraz weryfikacja działania pakietu telemetrycznego. Próba pozwoliła zweryfikować dokładność i niezawodność jedynego obecnie typu międzykontynentalnej rakiety balistycznej, która pozostaje w amerykańskim arsenale. Pozyskane podczas testu dane mają posłużyć Departamentowi Obrony i Dowództwu Strategicznemu w przygotowywaniu planów rozwojowych dla tego typu broni. 

Obecnie amerykańskie siły powietrzne mają na wyposażeniu 450 rakiet balistycznych LGM-30G Minuteman III, które są jedynym lądowych komponentem amerykańskiej triady jądrowej. Broń dysponująca zasięgiem ok. 13000 km jest więc jednym z najważniejszych elementów amerykańskiej polityki odstraszania jądrowej i pozostanie nią jeszcze przez wiele lat, biorąc pod uwagę opóźnienia programu budowy rakiety balistycznej nowej generacji

91. Skrzydło Rakietowe z Minot jest obok 341. Skrzydła Rakietowego z Bazy Sił Powietrznych Malmstrom w Montanie i 90. Skrzydła Rakietowego z Bazy Sił Powietrznych Warren w Wyoming jedną z trzech jednostek amerykańskich sił powietrznych wypełniających zadania odstraszania jądrowego pozostając w stanie ciągłej gotowości. 

 Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!